Pochodzący z Tarnowa ks. prof. Michał Heller został doktorem honoris causa Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Oficjalne nadanie tytułu odbyło w piątek (19.05) się podczas uroczystych obchodów 25-lecia istnienia tarnowskiej uczelni. To pierwsze tego typu nadanie w historii.
Wybitny uczony, teolog, kosmolog, fizyk, czy filozof, w rozmowie z RDN Małopolska podkreślał, że to dla niego wyjątkowa chwila w życiu, bo od zawsze wspierał rozwój zarówno uczelni, jak i miasta.
– Z Tarnowem jestem związany od urodzenia. Tutaj spędziłem całe życie, z wyjątkiem paru lat wojennych i bardzo się cieszę, że jestem pierwszym doktorem honoris causa tarnowskiej uczelni. Długo czekaliśmy, żeby ta uczelnia powstała, a tymczasem ma już 25 lat i chyba cieszy się 'dobrym zdrowiem’. Byłem przy niej, gdy się rodziła i niewątpliwie ją wspierałem. W czasach, gdy po upadku komunizmu zbierała się tutaj garstka ludzi związanych z Tarnowem i obradowała nad tym co zrobić, by założyć uczelnię wyższą w mieście, to miałem szczęcie być w tej grupie.
Dla tarnowskiej Akademii Nauk Stosowanych było to pierwsze nadanie tak zaszczytnego tytułu w swojej historii. Akt nadania doktora honoris causa księdzu profesorowi wręczyła rektor uczelni dr hab. Małgorzata Kołpa.
– Dla mnie to jest olbrzymi stres, ale i wielka radość, ponieważ to niesamowity człowiek, wielki myśliciel, przyjaciel tej uczelni i bardzo skromny człowiek. Ja jestem zaszczycona, że to właśnie za mojej kadencji to nastąpi i że księdzu profesorowi ten doktorat nadać. Nasza uczelnia jest bardzo skromna, młoda, a profesor ma tyle zaszczytów, ale z radością przyjął tę informację, że mu nadajemy tytuł, z czego jestem dumna i bardzo się cieszę.
Jak dodaje rektor ANS, procedura nadania takiego tytułu nie jest łatwa i wymagała czasu.
– Złożyłam do Senatu Uczelni odpowiednie pismo. Senat głosował i zaakceptował ten fakt, że chcemy nadać taki tytuł, po czym jednogłośnie poparł. Następnie wyznaczyłam promotora, którym został prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Rafał Kurczab. Później wyznaczyliśmy dwóch recenzentów – prof. Borowskiego i prof. Mączkę. Po wpłynięciu ich pozytywnych recenzji, znów sprawa trafiła na Senat, który ponownie jednogłośnie ją przyjął, po czym procedura została zakończona.
Nadanie tytułu doktora honoris causa ks. prof. Hellerowi odbyło się podczas obchodów 25-lecia Akademii Nauk Stosowanych. W czasie uroczystości wręczono medale zasłużonym pracownikom uczelni, a także przekazano nagrodę 'Tarniny ANS’, która powędrowała do prof. Kazimierza Wiatra. Podkreślano również, że od czerwca uczelnia zmienia nazwę i stanie się Akademią Tarnowską.
– Bardzo się cieszę, że tu właśnie będzie akademia z tym przymiotnikiem 'tarnowska’. To brzmi bardzo nobilitacyjnie i mam nadzieję, że doda energii pracownikom tej uczelni i będą rozwijać ją jeszcze lepiej
– dodawał ks. prof. Michał Heller.
Ks. prof. Michał Heller urodził się 12 marca 1936 roku w Tarnowie. To światowej sławy fizyk, kosmolog, filozof i teolog, specjalizujący się w filozofii przyrody, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara. Jest Honorowym Obywatelem Tarnowa.
Ks. Heller jest pomysłodawcą i fundatorem krakowskiego Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. W 2008 roku, jako jedyny do tej pory Polak, został laureatem Nagrody Templetona.
W piątek, 19 maja, mija dokładnie 25. rocznica, kiedy powołano do życia pierwszą w kraju uczelnię zawodową nowego typu – Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie, która rok później przyjęła nazwę: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.
Uroczyste posiedzenie Senatu ANS stanowiło pierwszą część piątkowych obchodów. Ich dopełnieniem jest gala, która rozpocznie się o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Mościce.
Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie świętuje 25-lecie istnienia i zaprasza na galę