Tarnowska policja ostrzega przed wyłudzeniami z wykorzystaniem płatności mobilnych. W ostatnich dniach oszuści znów dają o sobie znać. Są telefony już nie tylko do seniorów a także podejrzane e-maile.
Przestępcy najczęściej korzystają ze starych i sprawdzonych metod, jedynie dostosowują je do nowych technologii i trendów. Oszustwo na BLIK jest jedną z nowszych odsłon metody wyłudzenia pieniędzy przez podszywanie się pod inną osobę. Tylko w ostatnich dniach tarnowska policja otrzymałam kilka zgłoszeń o próbie oszustwa.
Jak mówi asp. sztab. Paweł Klimek z tarnowskiej policji, wyraźnie widać, że ta metoda oszustwa zyskuje na popularności.
– Najczęściej jest to przekazywanie kodów BLIK, ewentualnie wklepywanie za pośrednictwem przekazanego linku lub udostępnienie zdalnego pulpitu czyli własnego komputera. Ktoś wówczas może przejąć nasz komputer a wpisywanie wówczas loginów i haseł powoduje, że wierna kopia tego co my wpisujemy na własnym komputerze tworzy się na komputerze klonie sprawcy oszustwa. On mając wszystkie dane logowania, piny, hasła i tak dalej wykonuje tą operację tak jakbyśmy ją my wykonywali ze swojego komputera, mało tego jesteśmy tego nawet nieświadomi.
Jeżeli ktoś rozmawia o finansach i jest nachalny to policja apeluje o szczególną czujność – podkreśla Paweł Klimek.
– Jeżeli się dowiadujemy, że ktoś chce od nas jakieś pieniądze, mówi o pieniądzach, mówi o jakichś inwestycjach to wówczas powinniśmy się zastanowić. Możemy rozmawiać o inwestycjach z maklerami i innymi osobami, ale jeśli ktoś jest nachalny, zależy mu na czasie to już nam powinna się lampka kontrolna zapalać. Na pewno pośpiech w takich sytuacjach nie jest dobrym doradcą. Podwojenie czy szybkie zyski związane z inwestycją w kryptowaluty czy w ogóle na giełdzie jest tylko i wyłącznie bzdurą i mrzonką.
Za przestępstwo oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.