W Tarnowie można się starać o opiekę wytchnieniową. Pomoc jest bezpłatna

Trojanowska

Ci, którzy opiekują się w domu osobami z upośledzeniem umysłowym czy seniorami mogą skorzystać z opieki wytchnieniowej.

Takie bezpłatne usługi świadczą różne instytucje w całej Polsce. W Pulsie Regionu mówiliśmy o jednej z tarnowskich placówek, która prowadzi taki program.

– Opieka wytchnieniowa ma za zadanie czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą niepełnosprawną. Polega ona na zapewnieniu opieki osobie niesamodzielnej tak, by jej opiekun mógł odpocząć, załatwić sprawę w urzędzie. Opiekun wytchnieniowy realizuje usługi od godziny 6 do 22. Dziennie to mogą być np. 4 godziny a łącznie przyznanych jest 190 godzin do wykorzystania do końca roku.

– mówi Magdalena Trojanowska z Subregionalnego Centrum Wsparcia Opiekunów Nieformalnych Osób Niesamodzielnych Bezpieczna Przystań w Tarnowie.

Opiekun wytchnieniowy może m.in. posprzątać mieszkanie, ugotować obiad, towarzyszyć podopiecznemu. To także pomoc w czynnościach związanych z higieną.

W tym roku w ramach projektu będzie można pomóc ponad dwustu osobom. Jeszcze można się zgłaszać.

– W tamtym roku było duże zainteresowanie tym programem. Pomogliśmy prawie 40 osobom. Długa była kolejka oczekujących. W tym roku obejmiemy taką formą pomocy 204 osoby. Mamy jeszcze wolne miejsca.

Opiekunowie osób chorych nic nie płacą, ponieważ świadczenie tych usług jest współfinansowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

 

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Trojanowską:

Exit mobile version