Pierwsza faza prac rewitalizacyjnych Pałacu Dąmbskich w Wojniczu wchodzi już w zaawansowany etap. Do tej pory skuto tynk ze ścian zewnętrznych i wykonano niezbędne prace przy fundamentach.
Jak mówił w programie Słowo za Słowo burmistrz Tadeusz Bąk, największe problemy do tej pory wystąpiły przy wymianie stropu.
– Firma pracuje, ładnie to remontują. W tej chwili są na etapie wymiany całego dachu i poddasza. Niestety wiemy, że jest z tym troszkę problemów, bo liczyliśmy na to, że drzewo, które było na dachu, przynajmniej w części uda się odzyskać. Nie ma na to jednak najmniejszych szans. Jest to już przestarzałe. Ale robimy co możemy. Firma pogłębiła piwnice, ponadto podlewała i podbudowywała fundamenty. To są takie naprawdę bardzo skomplikowane prace, ale co tam jestem, to zachwyca mnie stan i tempo prac.
Wkrótce na plac budowy ma zostać dostarczona stolarka okienna, co pozwoli wykonawcy na wymianę wszystkich okien. Dopiero w dalszej części będzie można na nowo kłaść tynk zewnętrzny. Prace mają potrwać do października, a koszt wyniesie ponad 5 milionów złotych, z czego 4 miliony stanowi dofinansowanie z Polskiego Ładu. Pozostała część pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i budżetu gminy.
Gmina już myśli o dalszym etapie, obejmującym remont wnętrza XIX-wiecznego budynku. Na to jednak dopiero będzie szukać środków zewnętrznych.
– By za środek się wziąć i wymienić całą instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, jak również centralne ogrzewane, to na to potrzeba 3,5 miliona złotych. Dopiero jak pozyskamy takie środki i wykonamy te prace, będziemy mogli mówić o odnowie ścian i innych rzeczach
– dodaje Tadeusz Bąk.
Samorząd liczy, że środki uda się uzyskać np. z kolejnej edycji Polskiego Ładu.
Pałac Dąmbskich w przyszłości, po całkowitym remoncie, zostanie przeznaczony dla celów kulturalnych, z salą konferencyjną, pełniącą funkcję ośrodka muzealnego, ulokowany zostanie tam wojnicki pałac ślubów. Swoje pomieszczenia będzie miał także Gminny Ośrodek Kultury.
Odnowienie Pałacu Dąmbskich to jedynie część ogromnego planu inwestycyjnego, polegającego na przywróceniu całego terenu do dawnej świetności. Remontem m.in. ma zostać objęta willa, która zostanie przerobiona na budynek Gminnej Biblioteki Publicznej, a także Muszla Koncertowa.