V Dzień Hetmański. Średniowieczni rycerze wyszli na ulice Tarnowa [ZDJĘCIA]

Projekt bez nazwy 2

Turniej łuczniczy, średniowieczne obozowisko, Korowód Hetmański, spektakl dla dzieci czy pokazy grup rekonstrukcyjnych. To wszystko czekało na uczestników V Dnia Hetmańskiego, który odbył się w sobotę (13.05) przy Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.

Przybyli goście mogli zapoznać się m.in. ze średniowiecznymi obyczajami, rzemiosłem czy bronią, a także podziwiać grupy rekonstrukcyjne w barwnych, tematycznych strojach z dawnych epok.

Mieszkańcy Tarnowa i okolic, którzy przyszli piknik historyczny, w rozmowie z RDN Małopolska podkreślali, że potrzebne są tego typu inicjatywy, ponieważ dzięki nim, zwłaszcza dzieci i młodzież, można uczyć się historii regionu.

– Jest bardzo fajnie. Najbardziej podobają mi się ci ludzie, którzy są przebrani w historyczne stroje. Fajnie tak po prostu spędzić z rodziną czas. Jest słonecznie, piękna pogoda, no i też zawsze miło jest zobaczyć, jak to dawniej wszystko wyglądało. – Najbardziej podobają mi się walki rycerskie. – Jesteśmy pierwszy raz w tym miejscu, więc jest naprawdę super. – Podoba mi się tutaj, zwłaszcza strzelanie z łuku. – Uważam, że takie inicjatywy są jak najbardziej potrzebne w mieście, bo w sumie mało jest takich wydarzeń. To jest super, głównie jeśli chodzi o dzieci, żeby można było gdzieś z nimi wyjść. – Jest to fajny sposób spędzania wolnego czasu, a przy okazji można zobaczyć, jak to kiedyś wszystko wyglądało i ‘dotknąć’ tego. – Jesteśmy bardzo zadowolone, bo to swoista podróż historyczna. Przede wszystkim to ubogacające takie spotkania są dla dzieci. – Impreza jest super! Ja jestem już drugi raz, ale w tym roku przyciągnęliśmy dzieciaki, bo jesteśmy z Wiewiórki, czyli miejsca, gdzie hetman zmarł i to było jego ulubione miejsce. – Przyjechaliśmy właśnie po to, by dzieciom pokazać troszkę historii, by poznały Jana Tarnowskiego i wiedziały kim był, jak żył i gdzie mieszkał…    

W trakcie pikniku odbył się tzw. Korowód Hetmański, czyli barwny pochód rekonstruktorów historycznych oraz tarnowian, którzy z Muzeum Etnograficznego udali się do tarnowskiej Katedry, gdzie złożyli kwiaty przy sarkofagu Jana Tarnowskiego.

V Dzień Hetmański został zorganizowany wspólnie przez miasto Tarnów i Radę Osiedla ‘Starówka’. Jego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie postaci hetmana Jana Tarnowskiego – żyjącego na przełomie XV i XVI wieku hetmana wielkiego koronnego, właściciela Tarnowa, dowódcy w bitwie pod Obertynem (1531), w której wojska polskie pokonały Hospodarstwo Mołdawskie.

Piknik historyczny był jednym z elementów Tarnowskiej Nocy Muzeów, która obywa się od piątku do soboty. Wśród placówek i instytucji, które włączyły się w przygotowanie atrakcji dla odwiedzających są m.in. Pasaż Odkryć, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Okręgowe, wraz z oddziałem w Dębnie, Muzeum Diecezjalne, Parafia Katedralna, Tarnowskie Centrum Informacji, Centrum Sztuki Mościce, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie oraz Zespół Szkół Plastycznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Nocy Muzeów, z wyjątkiem wejścia na wieżę Ratusza, jest bezpłatny.

Tarnów włącza się w Noc Muzeów

Exit mobile version