Czasami wystarczy chwila roztargnienia, a telefon, który jest obecnie niezbędny do codziennego wykonywania obowiązków, ląduje na podłodze w mieszkaniu czy betonowym chodniku. W niektórych przypadkach nawet dobre etui i szkło hartowane nie jest w stanie zapobiec uszkodzeniu. Jeżeli wyświetlacz z pozoru wydaje się być nieuszkodzony i w pełni sprawny, to problemy mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie. Co zrobić, kiedy któregoś dnia wyświetlacz pokaże kolorowe paski zamiast tapety?
Skąd się biorą kolorowe paski na ekranie?
W zależności od rodzaju awarii na ekranie pojawiają się kolorowe, pionowe paski – mogą obejmować część wyświetlacza lub przechodzić przez całość. W niektórych przypadkach użytkowanie takiego telefonu jest możliwe, dlatego wiele osób odkłada naprawę na później. Jeżeli telefon nigdzie nie upadł, nie został zalany lub niczym w niego nie uderzyłeś, to winny może być system operacyjny. Być może któryś ze sterowników nie zadziałał lub wystąpił problem z jądrem oprogramowania. W takim wypadku warto zrestartować telefon. Jeżeli problem się nie rozwiąże, to warto przywrócić smartfon do ustawień fabrycznych. Być może jakiś plik lub inny problem nie pozwala systemowi na poprawną pracę. Zrób kopię zapasową danych i przywróć pierwotną wersję oprogramowania. Paski na ekranie mogą również oznaczać, że jakiś element, który łączy go z płytą się obluzował. W takim wypadku konieczne będzie otwarcie urządzenia, a co się z tym wiąże – wizyta w serwisie. Nie wykonuj tego rodzaju prac samodzielnie, możesz uszkodzić telefon jeszcze bardziej.
Awaria po uszkodzeniu mechanicznym
Najczęściej kolorowe pasy pojawiają się po mechanicznym uszkodzeniu urządzenia. W wyniku upadku, uderzenia czy zalania ekran zwyczajnie pęka. W takim wypadku jedynie wymiana go na nowy będzie rozwiązaniem, które pozwoli na dalsze korzystanie z tego modelu. Warto pamiętać, że o ile telefon nie był ubezpieczony, to naprawa w ramach gwarancji nie będzie działać, a wszelkie koszty musi ponieść użytkownik. Cenę podaje dany serwis po przeprowadzeniu diagnozy. Może się różnić w zależności od modelu urządzenia, rodzaju wyświetlacza (IPS będą tańsze niż OLEDy) czy stopnia skomplikowania usługi. Warto jednak porzucić pokusę samodzielnej naprawy i oddać telefon w dobre ręce fachowców. Profesjonaliści zamawiają podzespoły ze sprawdzonych hurtowni, jak na przykład https://gsmok.pl/, która oferuje produkty do różnych modeli smartfonów. Dzięki temu klient ma pewność, że komponent pochodzi z legalnego źródła i jest w pełni sprawny.
Przyczyn pojawienia się kolorowym pasków jest wiele, ale w zasadzie finał będzie taki sam – konieczność odwiedzenia serwisu i wymiana wyświetlacza na nowy lub wgrania oprogramowania. Warto oddać urządzenie w ręce specjalistów, którzy na co dzień wykonują takie zlecenia. Dzięki temu wiedzą, jakie części dobrać i jak wymienić podzespoły, by telefon posłużył jeszcze przez kolejne lata.