Żeby zostać świętym trzeba być przedsiębiorcą, większość świętych stworzyło jakieś dzieło, podjęło się przedsięwzięcia, a to nie jest łatwe – podkreśla przedsiębiorca Henryk Siodmok. W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie odbyła się konferencja dla przedsiębiorców i pracodawców 'Rola przedsiębiorczości w demokracji’.
Henryk Siodmok mówił o przedsiębiorstwie jako szczególnym miejscu ewangelizacji.
– W przedsiębiorstwie splata się najwięcej relacji, to są relacje między właścicielem a zarządem, zarządem i pracownikami, konkurencją, klientami, dostawcami, bankami, państwem, instytucjami kontrolnymi i tak dalej. Czyli tych związków jest bardzo dużo i trzeba nimi zarządzać, a Ewangelia jest o niczym innym jak o zarządzaniu relacjami międzyludzkimi. Jeśli w tym miejscu będziemy dobrze zarządzać i będziemy rozumieć to, że realizujemy pewną ewangelizację, taki przedsiębiorca stanie się wzorem dla pracowników i swojego otoczenia.
Jak mówi bp Andrzej Jeż, w przedsiębiorstwach, w których relacje oparte są na wartościach chrześcijańskich następuje ekonomiczny rozwój.
– Tam, gdzie mamy dobrze uformowanego duchowo pracownika, który szanuje pracę, nie tylko jako możliwość zarabiania, ale jako możliwość własnego rozwoju z perspektywą właśnie chrześcijańską służby bliźniemu, swojej rodzinie, środowisku i równocześnie mamy tak samo uformowanego pracodawcę, który ma świadomość, że jego pracownik jest jego bliźnim, który utrzymuje swoją rodzinę, tam te relacje są dobre, a one później wpływają na rozwój ekonomiczny danego regionu.
Jak dodaje starosta tarnowski Roman Łucarz, dzięki przedsiębiorczości Polska się rozwija.
– Bez przedsiębiorców nie ma rozwoju danego państwa i wiemy, że to idzie wszystko w parze. Jeśli patrzymy na kraje afrykańskie czy kraje Ameryki Południowej, te biedniejsze, to widzimy, że społeczeństwo jest biedne, bo ten rozwój gospodarczy, przedsiębiorczość jest na bardzo słabym poziomie. Jeżeli nie ma przedsiębiorczości nie ma rozwoju kraju, więc myślę, że bez przedsiębiorczości bylibyśmy dzisiaj o wiele biedniejszym krajem, bez naszych wspaniałych przedsiębiorców, którzy rozwijają naszą Polskę.
Jedynym z tematów prelekcji były dylematy współczesnej ekonomii. Jak mówi ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski, żyjemy w świecie zmieniającej się ekonomii.
– Jeszcze do niedawna, tak możemy powiedzieć, że ekonomia była nastawiona na to, by służyć człowiekowi, żeby mógł się rozwijać duchowo, by mógł kształtować siebie, swoje relacje. Natomiast dzisiaj jesteśmy w momencie takim, gdzie ekonomia, przedsiębiorczość w dominującym stopniu jest nastawiona na zysk i tutaj ten paradygmat tego społecznego znaczenia ekonomii nam się zmienia. W związku z tym musimy to widzieć jako wyzwanie.
O roli przedsiębiorczości w rozwoju gospodarczym w świetle katolickiej nauki społecznej mówił prorektor KUL dr hab. Adam Zadroga. Jak podkreślał w rozmowie z reporterką RDN Małopolska, dobrą inicjatywą jest to, żeby prowadzić duszpasterstwo przedsiębiorców.
– Stworzyć takie miejsce, taką przestrzeń, gdzie ci ludzie mogliby dyskutować, formować swoje sumienia, swój sposób myślenia, czyli w jaki sposób wcielać zasady nauki społecznej Kościoła czy szerzej wartości moralne do tej rzeczywistości, którą się na co dzień zajmują. Co więcej, myślę, że to jest ważne żeby w ten sposób patrzyli szerzej na to co robią, odczytywali swoją misję jako przedsiębiorcy, w jaki sposób służą społeczeństwu, w jaki sposób mogą kreować rozwój gospodarczy.
W drugiej części konferencji odbyła się debata panelowa 'Przedsiębiorczość: szlachetne powołanie czy nieznośny ciężar?’. Jak twierdzi przedsiębiorca Małgorzata Dąbrowska, przedsiębiorczość to zdecydowanie dar i powołanie.
– Ja osobiście pomagam kobietom poukładać biznesy i prowadzić je po bożemu i jest na to ogromne zapotrzebowanie, bo w kobietach tkwi ogromna energia i takie pragnienie, żeby mieć wolność, żeby robić coś fajnego, żeby służyć ludziom. Zdecydowanie zachęcam i wybieram. Przedsiębiorczość jest darem, jest łaską i skoro mamy takie powołanie i taki dar to trzeba ten dar przyjąć i jak najlepiej go wykorzystać i pomnożyć, pomnożyć, pomnożyć.
Organizatorem spotkania był Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie.