Po blisko czterech latach remontów i inwestycji o wartości 1,5 mln złotych oddano do użytku wyremontowany cały parter w budynku Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Teraz będzie tam funkcjonować druga Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna prowadzona przez Stowarzyszenie ‘Ich Lepsze Jutro’.
Remont przeprowadzony przez agencję był konieczny ponieważ pomieszczenia nie spełniały już wymogów bezpieczeństwa, m.in. przeciwpożarowych co potwierdziła przeprowadzona kontrola PSP w 2019 roku. To sprawiło, że poprzedni najemca opuścił te pomieszczenia i od tego czasu stały puste.
Prezes TARR Sławomir Pater, przyznaje w rozmowie z RDN Małopolska, że teraz budynek nie tylko spełnia wymogi bezpieczeństwa, ale został także nowocześnie wyposażony.
– Na pewno jest przede wszystkim bezpieczniej, ponieważ budynek spełnia wymogi przeciwpożarowe. Jest także bardziej komfortowo, ponieważ udało się zamontować windę, która obsługuje cały budynek. Z pewnością jest także nowocześniej i wygodniej, ponieważ standard wyposażenia całego parteru jest rynkowy teraz.
Sławomir Pater wspominał także, że teraz przygotowywany jest projekt budowy nowego zjazdu do siedziby Agencji oraz parkingu, a także planowane jest przeprowadzenie termomodernizacji całego budynku.
Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego w swojej działalności wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa, którym udziela pożyczek. Wynajęła także świeżo wyremontowane pomieszczenia na potrzeby Stowarzyszenia ‘Ich Lepsze Jutro’, które prowadzi tam teraz drugą poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
W poradni znajdują się cztery gabinety integracji sensorycznej, trzy gabinety psychologiczne i trzy gabinety logopedyczne.
Prezes Stowarzyszenia Krzysztof Drwal, podkreśla, że zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt i przystosowane do potrzeb dzieci z autyzmem.
– Pomieszczenia są dostosowane do potrzeb dzieci z autyzmem. Zamontowaliśmy specjalne tabliczki z oznaczeniami. Dzięki temu dziecko, które nie mówi i popatrzy na obrazki, będzie wiedziało jak i w jakim celu ma się poruszać. Gabinety poradni są na pewno komfortowe dla naszych terapeutów i specjalistów, z tego względu, że wyposażyliśmy je w najnowocześniejszy sprzęt do integracji sensorycznej, do logopedii – mamy m.in. protezy mowy i testy psychologiczne. Mamy tutaj wszystko to co jest potrzebne do pracy z dzieckiem.
W pomieszczeniach przy ul. Szujskiego 66 będą prowadzone są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Korzystać z nich mogą dzieci nawet do 9. roku życia. Pomoc udzielana jest bezpłatnie, wystarczy mieć zaświadczenie o konieczności wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Porady dotyczące rozwoju dziecka mogą tam uzyskać także rodzice.
W tej chwili z poradni korzysta 200 dzieci. Każdy mały pacjent może liczyć na 8 bezpłatnych zajęć w miesiącu, co daje łącznie 1600 darmowych świadczeń, które co miesiąc są udzielane przez terapeutów. Otwarcie drugiej poradni pozwoli zwiększyć liczbę dzieci, które będą mogły korzystać z tej pomocy.