Aż 100 tysięcy złotych stracił mieszkaniec Nowego Sącza, który skusił się na obietnicę szybkiego i pewnego zarobku. Fałszywi analitycy giełdowi skutecznie zmanipulowali mężczyznę.
Sądeczanin w Internecie znalazł ofertę inwestycji, która pozwoli szybko zarobić. Wypełnił formularz kontaktowy i podał swój numer telefonu. Do mężczyzny zadzwonił rzekomy analityk giełdowy i zaproponował swoje usługi.
Zalecił instalację programu umożliwiającą zdalne połączenie z komputerem i następnie założył konto na platformie brokerskiej i w mobilnym banku. Tam oszukany przelewał pieniądze na inwestycję.
Fałszywy analityk dzwonił nawet kilka razy dziennie i informował, że zyski są coraz większe. Potem przekazał sprawę koleżance „po fachu”, która miała mu pomóc w wypłaceniu zarobionych pieniędzy.
Jednak żeby to zrobić, z polecenia kobiety, mężczyzna wielokrotnie przelewał coraz większe sumy na rzekome pokrycie wysokiego podatku i innych opłat. Mimo to ciągle pojawiały się kolejne problemy z wypłatą. Wówczas do sądeczanina dotarło, że został oszukany i w końcu zgłosił sprawę w komendzie.
Policjanci apelują o ostrożność i radzą, jak nie dać się oszukać.
- Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi, ogranicz swoje zaufanie szczególnie do nowopoznanych osób w Internecie czy podczas rozmowy telefonicznej.
- Nie wierz w możliwość łatwego i szybkiego zarobku dużych pieniędzy.
- Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się zwłaszcza, gdy wymaga tego osoba podająca się za analityka giełdowego, konsultanta czy innego doradcę inwestycyjnego.
- Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
- Nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w bankowości elektronicznej i zachowuj dużą ostrożność przy realizowaniu transakcji przez Internet. Przede wszystkim nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz.
- Podejrzewając, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom Policję.