Tarnowskie Dni Elektryki

346038455 197450913179971 864730516746205790 n

Pod hasłem 'Ad astra – do gwiazd’ po raz kolejny odbędą się Tarnowskie Dni Elektryki. Dla wszystkich ciekawych wiedzy będzie to okazja do uczestnictwa w wykładach i pokazach.

Jak mówi prezes tarnowskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich Janusz Onak, Tarnowskie Dni Elektryki mają długą tradycję.

– Po raz pierwszy zorganizowaliśmy je w latach siedemdziesiątych, ale od 1996 roku przybrały już regularną coroczną formę. Najpierw organizowaliśmy je sami jako tarnowski oddział SEP. Od roku 2002 udało nam się pozyskać współorganizatora jakim była PWSZ w Tarnowie i od tej pory realizujemy je wspólnie jako przedsięwzięcia dwudniowe.

Podczas dwudniowego wydarzenia, które rozpocznie się w środę będzie można się dowiedzieć z czego zbudowany jest wszechświat i co zmieniło się w kosmologii w XXI wieku, o niezwykłych związkach aeronautyki i projektowania turbin wiatrowych, rozwoju odnawialnych źródeł energii, nowoczesnych systemach w elektroenergetyce w tym budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Będzie można poznać systemy pomiarowe do analizy dźwięków, hałasów, wibracji, podczerwieni do wykrywania gazów i substancji.

Jak dodaje wykładowca w Katedrze Elektrotechniki w Akademii Nauk Stosowanych Agnieszka Lisowska-Lis, będą też pokazy sprzętu i łączności oraz firm z branży.

– Będziemy gościć firmy zajmujące się różnego rodzaju pomiarami, zajmujące się diagnostyką, programuje urządzenia i elementy samochodów, między innymi też samochodów elektrycznych, także coś z dziedziny motoryzacji, elektroniki, mechatroniki, automatyki, informatyki, no i właśnie energii, energetyki. Ta energia jest w tej chwili widzimy, jest nam potrzebna, szukamy nowych źródeł energii, zielonej energii.

Tarnowskie Dni Elektryki odbędą się w w środę (10 maja) i w czwartek (11 maja). Głównym organizatorem Tarnowskich Dni Elektryki jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział w Tarnowie, a współorganizatorami są Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz TAURON Dystrybucja S.A.

 

Szczegółowy program:
Dzień pierwszy – 10 maja (środa) – ANS w Tarnowie, aula im. Jana Szczepanika (ul. Mickiewicza 8, budynek C, godz. 9:00-13:00)
1. Michał ECKSTEIN – Z czego składa się Wszechświat? Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Copernicus Center – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego
2. Jan SZNAJDER – Źródła odnawialne – wykorzystanie naturalnych warunków środowiskowych. OT SEP
3. Andrzej CHYLA – Aeronautyka w projektowaniu turbin wiatrowych – SVANTEK
4. Jacek SPISAK – Nowoczesne rozwiązania pomiarowe i symulacyjne w obszarze wibroakustyki. EC TEST Systems Sp. z o.o.
5. Jarosław KNAPEK – Termowizja w przykładach: kamery typu smart, kamery do detekcji gazów, termowizja aktywna. EC TEST Systems Sp. z o.o.
6. Konkurs dla uważnych słuchaczy (przydadzą się przybory do pisania!)
7. Prezentacje i pokazy w holu i przed budynkiem Instytutu Politechnicznego:
– Copernicus Center Press – promocja książek i wydawnictwa,
– Polski Związek Krótkofalowców – pokazy łączności i sprzętu;
– Koła Naukowe;
– Promocja firm: SVANTEK, EC TEST Systems Sp. z o.o., APTIV. Koła naukowe
Dzień drugi – 11 maja (czwartek) – siedziba TAURON Dystrybucja S.A sala konferencyjna – niebieska (ul. Lwowska 72-96b, godz. 10:00-13:00)
1. Michał CEGIELSKI – Charakterystyka bloku 910 MW na parametry nadkrytyczne TM S.A., doświadczenie eksploatacyjne i projektowe. TAURON Wytwarzanie S.A.
2. Sebastian SZYBKA – Kosmologia XXI wieku – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ
3. Maciej MRÓZ – Zielone inwestycje w Grupie TAURON – TAURON Zielona Energia Sp. Z o.o.

Exit mobile version