To już jest pewne! Od 1 czerwca Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie oficjalnie stanie się Akademią Tarnowską. Ustawa zmieniająca tytuł najpierw została uchwalona przez polski parlament, a ostatnio podpisał ją prezydent Andrzej Duda.
Jak mówi rektor uczelni dr hab. Małgorzata Kołpa, warto było mocno pracować, poprawiać swoje umiejętności i uparcie dążyć do celu po to, by w końcu uzyskać status akademii.
– Jest to wspaniałe uczucie. Dążyliśmy do tego przez 25 lat. Ja pracuję od 2001 roku na uczelni i przez ten czas dość głośno mówiło się, szczególnie w otoczeniu społeczno-gospodarczym, kiedy w końcu zostaniemy akademią. Teraz to się finalizuje. Ustawa jest już podpisana i z dniem 1 czerwca stajemy się Akademią Tarnowską. Co prawda niektórzy mówią, że dopiero zmienialiśmy nazwę, ale jest do duże osiągnięcie i warto zainwestować i jeszcze raz dokonać tego kroku. Tym bardziej, że daje nam to dużo więcej korzyści i prestiż – to, czego oczekiwaliśmy.
Zmiana nazwy i statusu tarnowskiej uczelni wyższej zbiega się z obchodami 25-lecia istnienia tego ośrodka akademickiego w mieście.
– Nie mogliśmy sobie lepiej wymarzyć! Obchodzimy 25-lecie, którego uroczystości będą trwać właściwie do 1 października. Teraz w maju kulminacja, ale cały rok to jest rok obchodów. Właśnie teraz udało się stać Akademią Tarnowską. Jesteśmy dumni, zaszczyceni i bardzo zmotywowani do wytężonej i ciężkiej pracy
– dodaje dr hab. Małgorzata Kołpa.
Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie już w ubiegłym roku spełniła wszystkie warunki, by otrzymać kategorię naukową i sukcesem zakończyła ewaluację naukową. Co prawda rektor uczelni użyła już tej nazwy podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023, lecz oficjalnie ośrodek akademicki może posługiwać się tym tytułem dopiero po przejściu procedury legislacyjnej, która właśnie dobiega końca.
Jak jednak zapowiada dr hab. Małgorzata Kołpa, uczelnia nie zamierza na tym poprzestać i będzie się starała, by w kolejnej ewaluacji dołączyć kolejne dyscypliny naukowe, co może finalnie przyczynić się do utworzenia Uniwersytetu Tarnowskiego. Zdaniem rektor staje się to coraz bardziej realne.
Tarnowska ANS już teraz uruchamia nowe kierunki, które mają zwiększyć prestiż uczelni i zachęcić młodych ludzi do studiowania w Tarnowie. Od tego roku studenci mogą studiować prawo, a w przyszłym roku akademickim będą mogli rozpocząć naukę na kierunku psychologia. Dodatkowo uczelnia stara się uruchomić takie kierunki jak: języki obce w komunikacji biznesowej i język francuski dla potrzeb zawodowych, a także na studia drugiego stopnia – ochrona środowiska, finanse i rachunkowość.
W nowym roku akademickim na tarnowskiej uczelni będzie mogło studiować 1 100 osób.