Stanisław Majorek odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa [ZDJĘCIA]

IMG 20230505 151350

Od piątku (5.05) legendarny trener piłki ręcznej, medalista Igrzysk Olimpijskich i twórca sekcji tej dyscypliny w mieście został oficjalnie włączony w poczet Honorowych Obywateli Miasta Tarnowa. Uroczyste nadanie tytułu odbyło się w tarnowskiej Sali Lustrzanej.

Trener po zakończeniu uroczystości nie krył wzruszenia i podkreślał, że największym jego sukcesem nie są wyniki sportowe, ale wychowanie pokoleń na dobrych ludzi i przykładnych obywateli.

– Ja na wyróżnienia nie oczekiwałem. Najbardziej byłem zadowolony z tego, że chłopaki z Pałacu Młodzieży odzywali się do mnie, mimo że ja im czasami krzywdę robiłem i to dużą. Ale w tej chwili jesteśmy wielką rodziną. No i ci olimpijczycy, co też przyjechali, to dla mnie jest wielka rzecz. Teraz, jak człowiek podsumowuje już życie i tak sobie wspomina, to największym osiągnięciem jest to, że moi wychowankowie przede wszystkim są dobrymi ludźmi. Bo wyniki sportowe przemijają, ale dobrzy ludzie są potrzebni i miastu i wszystkim. Dziękuję również wszystkim dziennikarzom, że mnie promowali i że promujecie piłkę ręczną. Róbcie to dalej, bardzo was o to proszę!

Stanisław Majorek już od lat 60. XX wieku był związany z piłką ręczną. Najpierw w Tarnowie, później w Mielcu, a w latach 1970-1978 był selekcjonerem kadry narodowej piłkarzy ręcznych (wspólnie z Januszem Czerwińskim, a następnie z Igorem Pazurem).

Jego największym osiągnięciem w karierze było wywalczenie z naszą kadrą brązowego medalu Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku w Montrealu.

To wydarzenie wspominał niedawno w Strefie Sportu na antenie RDN Małopolska.

– Nikt na nas w Polsce nie liczył. A jak było na turnieju? Tam była bardzo oszczędna Olimpiada w Montrealu. Wszystko było takie siermiężne. Przyznam się tutaj, że mogliśmy chyba zdobyć jeszcze lepsze miejsce. No ale później taki bramkarz, wielki bramkarz, jeśli chodzi o polską piłkę ręczną, (Andrzej Szymczak – przyp. red.) mi powiedział, czy to nie lepiej, że ostatni mecz wygraliśmy z Niemcami i się cieszyliśmy, jak mielibyśmy w finale przegrać z 'Ruskimi’.

Inicjatywę w sprawie nadania trenerowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta podjęli w ubiegłym roku tarnowscy dziennikarze sportowi – Robert Noga i Roman Kieroński. To oni napisali list otwarty do radnych z prośbą o pozytywne rozpatrzenie tej wybitnej kandydatury.

Decyzja o uhonorowaniu trenera została podjęta na kwietniowej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie. Radni byli zgodni i jednogłośnie jednogłośnie opowiedzieli się za tym pomysłem.

Podczas uroczystości w Sali Lustrzanej, przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady Miejskiej w Tarnowie Piotr Górnikiewicz podkreślał, że uhonorowanie Stanisława Majorka to także wyróżnienie dla całej dyscypliny i tarnowskiego środowiska 'szypiorniaka’.

– Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy uhonorować tak wybitną postać w świecie sportowym, ale też fantastycznego człowieka, którego mam okazję znać prywatnie i jest ciepłym człowiekiem. Te wszystkie zasługi sportowe to jest jedno, ale przede wszystkim to, jakim jest człowiekiem, to jest dla mnie bardzo ważna rzecz. Dzisiaj piłka ręczna w Tarnowie przeżywa bardzo dobry okres w swojej historii. Myślę, że to jest też uhonorowanie wszystkich sportowców i działaczy, którzy tę dyscyplinę w Tarnowie tworzą. To jest taka wisienka na torcie i myślę, że to jest fantastyczne wydarzenie dla całego miasta.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Tarnowa to niejedyne wyróżnienie, jakie w Sali Lustrzanej otrzymał wybitny trener. Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił uhonorować Stanisława Majorka Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Złotym Krzyżem Małopolski.

– To, że odrodziła się w Tarnowie piłka ręczna, w tym także jest wsparcie, patronat i dobry duch pana Stanisława Majorka. Nas to cieszy, że mecze superligi odbywają się właśnie w Tarnowie. To jest coś co warto docenić, a cały jego życiorys to są zasługi, które Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił uhonorować Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Złotym Krzyżem Małopolski. Już teraz pozwolę sobie pogratulować panu Stanisławowi i życzyć wielu, wielu lat zdrowia i aktywności, bo Tarnów potrzebuje jego aktywności

– mówił na antenie RDN Małopolska wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron.

Na uroczystość wręczenia Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa do Sali Lustrzanej, oprócz rodziny, przedstawicieli magistratu i tarnowskich radnych, przybyło wielu wychowanków trenera Stanisława Majorka i byłych zawodników, w tym m.in. kapitan 'brązowej’ reprezentacji Polski z Montrealu, Zygfryd Kuchta.

Stanisław Majorek urodził się w 1937 roku w Pleśnej koło Tarnowa. W 1960 roku, wraz z ówczesnym dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury (obecnie Pałac Młodzieży) Józefem Skubają, założył w Tarnowie sekcję piłki ręcznej.

Po zakończeniu współpracy z polską kadrą narodową z sukcesami prowadził również zespoły w Luksemburgu oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Mimo niemal 86 lat, trener Stanisław Majorek wciąż aktywnie działa na rzecz rozwoju piłki ręcznej w Polsce. Jest również zapraszany przez Związek Piłki Ręcznej na liczne wykłady i seminaria.

Exit mobile version