Profilaktyka stomatologiczna to wszelkie działania zapobiegające rozwojowi chorób jamy ustnej. To klucz do utrzymania zdrowych zębów i przyzębia. Poznaj najważniejsze elementy składające się na profilaktykę stomatologiczną, które pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem.
Prawidłowa higiena jamy ustnej
Pierwszym z elementów profilaktyki stomatologicznej jest higiena jamy ustnej. Polega ona przede wszystkim na codziennym i dokładnym myciu zębów. Zęby powinny być myte przynajmniej 2 razy dziennie przy użyciu odpowiednio dobranej do potrzeb pacjenta szczoteczki i pasty. Higiena jamy ustnej obejmuje dodatkowo oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznych lub szczotek międzyzębowych oraz stosowanie płukanek do jamy ustnej.
Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym
Regularne kontrole stomatologiczne pozwalają na odpowiednią edukację zdrowotną pacjenta, przyzwyczajanie go do stomatologa, co dotyczy głównie dzieci i osób zmagających się z dentofobią, wczesne wykrycie i leczenie problemów ze strony jamy ustnej. W czasie wizyty przeprowadzany jest również instruktaż higieny jamy ustnej. Regularne wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3 miesiące w przypadku dzieci i co 6 miesięcy u dorosłych.
Profesjonalne zabiegi profilaktyczne
Kolejnym elementem profilaktyki stomatologicznej są profesjonalne zabiegi higienizacyjne. Wymienia się wśród nich:
- lakowanie bruzd;
- polerowanie;
- fluoryzację;
- skaling – usunięcie złogów naddziąsłowych;
- piaskowanie – usuwanie osadu.
Wszystkie te zabiegi dostępne są w ofercie placówek LUX MED Stomatologia. Więcej na ich temat znajduje się pod adresem: https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/uslugi/stomatologia.
Lakowanie
Lakowanie to zabieg polegający na wypełnieniu bruzd i zagłębień zębów przy użyciu specjalnych żywic. Powinien być przeprowadzony na zębach, które z uwagi na budowę nie zostają dokładnie oczyszczone mimo zabiegów higienizacyjnych.
Polerowanie
Polerowanie to zabieg, którego celem jest usunięcie z powierzchni zębów przebarwień, zmatowienia, osadów. W tym celu używa się tzw. polerek. Narzędzia te pozwalają na dokładne wyczyszczenie i wygładzenie powierzchni zębów. Z reguły polerowanie wykonywane jest po piaskowaniu i umożliwia zlikwidowanie nierówności na oczyszczonej wcześniej powierzchni.
Fluoryzacja
Fluoryzacja to zabieg polegający na aplikowaniu na powierzchnię zębów związków fluoru, które znoszą nadwrażliwość, zmniejszają podatność na próchnicę, wzmacniają szkliwo. Fluoryzacja może być przeprowadzona w formie lakierowania zębów fluorem, nałożenia żelu/pianki na jednorazowych łyżkach.
Skaling
Skaling to zabieg polegający na oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego, czyli zmineralizowanej płytki bakteryjnej. To jeden z głównych sposobów na zapobieganie chorobom przyzębia. Skaling przeprowadza się przy wykorzystaniu ultradźwięków. W efekcie dochodzi do rozbicia kamienia nazębnego.
Piaskowanie
Piaskowanie to zabieg polegający na usuwaniu osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień. Przeprowadza się go przy użyciu piaskarki. Piaskowanie stanowi uzupełnienie dla skalingu.