Będzie nauka śpiewu, gry na fortepianie i organach. Ruszyła rekrutacja do Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie. W tym roku jest nowa specjalność – kantor.
Jak mówi dyrektor ks. Grzegorz Piekarz, warunkiem przyjęcia do Studium jest słuch muzyczny i poczucie rytmu, które sprawdza powołana w tym celu komisja.
– Do Studium może się zapisać każdy kto ma predyspozycje słuchu, poczucie rytmu i pragnie służyć Panu Bogu i ludziom przez piękny śpiew czy przez grę na organach. Obok specjalności 'organista’ otwieramy od tego roku drugą specjalność 'kantor’. Ci, którzy chcą akompaniować na organach mogą u nas się uczyć, jak i ci, którzy chcą prowadzić śpiew wiernych podczas liturgii.
W jednej klasie uczą się wspólnie dzieci i dorośli. Są zajęcia teoretyczne i praktyczne.
– Najmłodsi nasi uczniowie chodzą do czwartej, piątej klasy szkoły podstawowej, a najstarsi mają ok. 50 lat. Jest to pewien fenomen, że w ławce siada uczeń, który ma np. 12 lat i zwraca się do starszego kolegi czy ma zadanie z harmonii czy z czegoś innego. Są to relacje międzypokoleniowe, ale rzeczywistość Studium pokazuje, że po kilku zajęciach już nie stwarzają one problemów we wspólnej edukacji.
Egzamin wstępny odbędzie się 23 września o godz. 9.00 w Studium Organistowskim w Tarnowie.
Dokumenty należy dostarczyć do Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie lub wysłać e-mail’em na adres: muzyka@diecezja.tarnow.pl lub gpiekarz@interia.pl (tylko podanie i życiorys wraz z podaniem swojego numeru telefonu do 30 czerwca.
Pozostałe dokumenty jak świadectwa, opinia ks. proboszcza i zdjęcia można przynieść na egzamin wstępny.
Dodatkowy termin: do 15 września w miarę wolnych miejsc.
Zajęcia w Studium dla organistów odbywają się na dwóch 'poziomach”: podstawowym (I stopień) i podyplomowym (II stopień). Poziom podstawowy trwa 4 lata, dla zaczynających od '0” jest dodatkowo rok propedeutyczny. Wykłady odbywają się w soboty (od października do czerwca) wraz z lekcjami gry na fortepianie i organach. Poziom podyplomowy trwa dwa lata. Wykłady odbywają się w czwartki w godzinach popołudniowych (od października do czerwca) razem z lekcjami gry na organach.
Zajęcia w Studium w specjalności kantor trwają przez dwa lata i są realizowane w soboty.
Od kandydata ubiegającego się o przyjęcie do Studium wymaga się następujące dokumenty: podanie, życiorys, ostatnie świadectwo szkoły ogólnokształcącej, świadectwo wykształcenia muzycznego (jeśli takie posiada), opinia proboszcza o kandydacie, dwie fotografie oraz dyplom Studium Organistowskiego lub innej placówki o tym samym charakterze (dla kandydatów na Podyplomowe Studium Organistowskie).
Zobacz film o DSO: