Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. 'Ciężkim butem stanął mu na gardle, wdeptał księdza w ziemię’

rzezba2

29 kwietnia obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. W czasie II wojny światowej z rąk Niemców i Sowietów zginęło 20 proc. polskiego duchowieństwa.

W tarnowskiej katedrze znajduje się tablica z 29 nazwiskami kapłanów diecezjalnych, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej.
Jest tam także upamiętniony rektor tarnowskiego seminarium ks. Roman Sitko.

Duchowny został aresztowany w 1941 roku wraz z dwoma księżmi przełożonymi i grupą alumnów. Wziął całą odpowiedzialność na siebie. Zginął śmiercią męczeńską 12 października 1942 roku w Auschwitz.

– Był osłabiony warunkami obozowymi, pracą i chorobą. Wychodząc do pracy upadł i współwięźniowie chcieli go podnieść, ale gestapo nie pozwoliło na to i jeden z nich ciężkim butem stanął mu na gardle, wdeptał księdza w ziemię. Dla nas jest to obraz ziarna ewangelicznego, wdeptanego w ziemię, które ma wydać owoc– mówi rektor ks. Jacek Soprych.

Ciało księdza Sitki zostało spalone w krematorium. Każda pamiątka zachowana po rektorze jest bardzo cenna dla wspólnoty seminaryjnej.

– Bezcenne pamiątki, które zostały to jego krzyż, brewiarze, notes więzienny, w którym spisywał, układał pieśni do Matki Bożej, pieśni eucharystyczne. Notes jest dla nas świadectwem jego wiary.

Główne ogólnopolskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej odbędą się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu o godz. 12. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Eucharystię poprzedzi otwarcie wystawy o księżach męczennikach II wojny światowej o godz. 11 w Sanktuarium Świętego Józefa.

Obchody są kontynuacją dziękczynnych pielgrzymek księży-więźniów obozu koncentracyjnego Dachau, którzy 29 kwietnia 1945 roku zostali cudownie wyzwoleni z obozowej niewoli za przyczyną św. Józefa Kaliskiego.

Ogólnopolskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego poprzedził Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej, zorganizowany w Krotoszynie i Kaliszu.

Wśród błogosławionych diecezji tarnowskiej, cztery osoby to męczennicy z okresu II wojny światowej. Są to dwie siostry zakonne: Julia Rodzińska i Celestyna Faron, oraz dwaj kapłani: o. Krystyn Gondek i ks. Roman Sitko, rektor tarnowskiego seminarium duchownego.

Posłuchaj audycji o kaplicy bł. ks. Romana Sitko w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Kaplica bł. ks. Romana Sitki w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie

 

Exit mobile version