Osiedle Kaduk w Nowym Sączu zorganizowało w piątek (28.04) obchody 5. rocznicy odsłonięcia odrestaurowanego pomnika. To tutejszy symbol przyjaźni Polaków z Węgrami. Pomnik zaraz po II wojnie światowej został ufundowany przez polsko-węgierskie małżeństwo jako dowód wdzięczności za ocalenie życia.
W uroczystościach rocznicowych uczestniczył Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér, który podkreślał jak wiele łączy Polaków z Węgrami.
– To jest symbolicznie miejsce bardzo ważne dla Węgrów, bo tutaj jesteśmy świadkami osób, którzy wznieśli pomnik dla naszych wspólnych bohaterów – Polaków i Węgrów. Dlatego uważam za ważne, aby pamiętać o Karolu Szymansky i jego żonie Margit, którzy w 1944 roku, czyli w bardzo ciężkich czasach nie zapomnieli o naszym wspólnym symbolu, czyli o krzyżu.
Pomnik znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej, w okolicy siedziby Zarządu Osiedla Kaduk. Pięć lat temu dzięki aktywności mieszkańców osiedla został odnowiony.
– Chcieliśmy dziś upamiętnić tę rocznicę. Posłuchać przemówień i przekazać kolejnym pokoleniom. Ważne jest to miejsce – mówią mieszkańcy. – To nie tylko zwykły, przydrożny krzyż, ale widać też ducha i o niego walczymy. O to nam chodziło, żeby zaangażować wszystkich mieszkańców od najmłodszych do najstarszych. Ten pomnik mógł zmienić „śmiercią techniczną” czyli rozsypać się, a okazuję się, że dalej żyje. To jest ważne.
– dodaje Jerzy Ptaszyński, prezes Światowe Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II.
W piątek (28.04) w samo południe złożono tu kwiaty i odśpiewano hymn Polski. Na ramionach krzyża zostały przewieszone też flagi Polski i Węgier. W uroczystości wzięli udział m.in. harcerze, uczniowie i nauczyciele tutejszej szkoły, mieszkańcy osiedla, a także członkowie organizacji historycznych i patriotycznych.