W gminie Łapanów upamiętniono ks. Jana Leona Ziółkowskiego. Przy moście jego imienia w Wieruszycach stanął obelisk z tablicą pamiątkową. W kościele w Łapanowie odprawiona została Msza Św. po której dzieci ze szkoły w Tarnawie wystawiły spektakl przedstawiający życie ks. Ziółkowskiego.
Autorem projektu tablicy jest ukraiński artysta rzeźbiarz Wiktor Tyszkiewisz, pochodzący z Chersonia, absolwent Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie, członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy. W kwietniu 2022 roku, po agresji Rosji na Ukrainę został zmuszony do ucieczki. Do Bochni przybył wraz rodziną. Płaskorzeźba wykonana z brązu z wizerunkiem ks. Ziółkowskiego umieszczona na tablicy jest swoistym podziękowaniem za okazaną gościnę przez mieszkańców powiatu bocheńskiego.
Asystę honorową przy obelisku zapewnili harcerze 24 DH 'Białe Orły’ im. Jana Leona Ziółkowskiego. Zagrała Orkiestra Dęta Sobolów. W obchodach wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji. Zgromadzone delegacje złożyły kwiaty pod tablicą.
– Każda lokalna społeczność posiada swoich bohaterów, osoby zasłużone, wyróżniające się na tle innych. Dla społeczności gminy Łapanów taką postacią jest niewątpliwie ks. ppłk. Jan Leon Ziółkowski – wzorowy syn, uczeń, kapłan, żołnierz, patriota, wreszcie męczennik — podkreśla wójt gminy Łapanów Andrzej Śliwa.
Ks. Jan Leon Ziółkowski urodził się w 1889 r. w Woli Wieruszyckiej pod Łapanowem. Swoją drogę duchowną związał z Wojskiem Polskim. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 r. Druga wojna światowa zastała go na wschodzie Polski, gdzie dostał się do niewoli sowieckiej i niejawnie prowadził posługę duszpasterską. 7 kwietnia 1940 r. wraz z grupą wyższych oficerów został przewieziony do Katynia, który stał się miejscem jego wiecznego spoczynku. W grudniu 2009 został zgłoszony jako kandydat do procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu z okresu II wojny światowej.