Tarnowski magistrat odpowiada taksówkarzom

TAXI

Nie milkną echa konfliktu na linii tarnowscy taksówkarze – Urząd Miasta. We wtorek taksówkarze poinformowali, że złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Romana Ciepielę. Chodzi o brak reakcji na 'nieuczciwą konkurencję’, czyli przyzwolenie na funkcjonowanie w mieście firm oferującym przewozy na aplikację. Tymczasem magistrat w specjalnym piśmie przesłanym do mediów tłumaczy, że urząd nie ma możliwości kontrolowania tego typu firm.

Rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa Ireneusz Kutrzuba w przesłanym do mediów oświadczeniu wyjaśnia, że w polskim prawie występują dwa rodzaje licencji – na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką oraz na wykonywanie transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób. O ile przyznawanie tego pierwszego pozwolenia na obszarze miasta Tarnowa należy do kompetencji prezydenta, tak drugi rodzaj licencji przyznaje Główny Inspektor Transportu Drogowego i obowiązuje na obszarze całego kraju.

Dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Tarnowa Jolanta Gawron pod koniec marca, w rozmowie z RDN Małopolska, tłumaczyła, że w Tarnowie firmy świadczące przewóz osób na tzw. aplikację do tej pory nie uzyskały prezydenckich pozwoleń na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką.

– Na chwilę obecną Prezydent Miasta Tarnowa nie udzielił firmie Bolt ani Freenow licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, gdyż taki wniosek dotychczas nie wpłynął. Podejrzewam, że działalność tych firm na terenie miasta Tarnowa nie odbywa się zatem na podstawie tego rodzaju licencji, lecz w ramach transportu drogowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób oraz współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, posiadającymi licencję na taksówkę.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela dziś nie chciał komentować sprawy, natomiast już w marcu wyjaśniał, że w tej kwestii niewiele może zrobić, gdyż nie może osobom spełniającym określone wymogi odmówić wydania licencji taksówkarskiej. Ponadto – jak podkreśla – tacy kierowcy dowolnie mogą rozpocząć współpracę z firmami na aplikację, na co magistrat nie ma już wpływu i nie może w to ingerować.

– To właśnie ten parlament w ostatnich dwóch latach uchwalił zmianę prawa, która nie poddaje kontroli gminnej, w przypadku naszego miasta, takiego procederu działania poprzez upoważnione podmioty. My w ogóle nie mamy żadnej możliwości kontrolowania, w jaki sposób te duże firmy działają na terenie miasta. To jest błąd legislacyjny i uważam, że powinien być zmieniony. Póki co, taka ingerencja w działalność tych firm przekracza kompetencje urzędu miasta.

Jak informuje magistrat, prezydent Ciepiela przekazał do naczelnika Pierwszego i Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa skarbowego przez firmy świadczące usługi transportowe na aplikację.

Przypomnijmy, w Tarnowie są wydane 303 licencje taksówkarskie. Jednak od 2021 roku obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi pozwolenia nie są już wydawane na konkretny samochód, lecz na przedsiębiorcę, który może posiadać wiele aut. Stąd te licencje dotyczą obecnie 545 taksówek.

Taksówkarze z Tarnowa złożyli zawiadomienie do prokuratury na prezydenta Romana Ciepielę

Exit mobile version