Coraz więcej ludzi cierpi na dolegliwości zwane z zespołem cieśni nadgarstka – alarmują lekarze. Częste drętwienie palców i nadgarstka przeradza się w uporczywy ból, który nie daje spać, a zwykłe codzienne czynności stają się udręką.
Dr n. med. Jakub Florek z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala im. Rydygiera w Brzesku, współautor książki pt 'Zespół Kanału Nadgarstka’ zwraca uwagę, że jest to choroba zawodowa nie tylko pracowników biurowych. Problem z nadgarstkiem mogą mieć też cukiernicy, piekarze, fryzjerzy, fizjoterapeuci, stomatolodzy, czy kolarze.
Specjalista ortopedii podkreśla, że w przypadku tej choroby ważny jest czas. Na początkowym etapie może wystarczyć zwykła orteza czy rehabilitacja żeby pozbyć się problemu, później konieczna jest operacja.
Doktor Jakub Florek podkreśla jednak, że wiele osób lekceważy pierwsze objawy.
– Niestety wielu pacjentów bagatelizuje problem, bo jeżeli bolałaby nas noga i byśmy utykali to byśmy poszli do lekarza, a jak boli nas ręka to robimy drugą. Natomiast jak już zaczyna być problem z przyniesieniem torby z zakupami, z odkręceniem słoika, napisaniem czegoś – pismo zaczyna się zmieniać, to wtedy idziemy do lekarza, i wtedy może być już za późno i zwykłe leczenie zachowawcze nie pomoże.
Dlatego warto zwrócić uwagę na typowe objawy.
– Charakterystyczne są parastezje, czyli drętwienia. Ten nerw unerwia cztery palce, od pierwszego do czwartego i te drętwienia są w tych palcach. I co jest typowe? Te drętwienia są zwłaszcza w nocy. Cały dzień pracujemy na to, żeby w nocy ból i pieczenie nas wybudzało. Pacjenci zgłaszają objawy takie jakby mięli rękawiczkę na rękach, muszą wstać w nocy i trzepać tą ręką w dół. Niektórzy polewają rękę wodą. Takie są dramatyczne objawy.
Doktor Jakub Florek zauważa, że statystycznie choroba najczęściej dotyka kobiet w wieku od 45 do 65 lat.
Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka w 80-ciu procentach nie są znane. Wiele osób ma problem z nadgarstkiem z powodu przepracowania, a w niektórych przypadkach dolegliwości mogą wywołać choroby, np. cukrzyca, nadciśnienie czy schorzenia reumatoidalne.