Będą repliki prawdziwej broni i treningi strzeleckie, ale bez ostrej amunicji. Uczniowie w Wojniczu jeszcze w tym roku będą mogli korzystać z wirtualnej strzelnicy.
Będzie to jedna z 16 takich w Małopolsce, które otrzymały dofinansowanie od Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu ‘Strzelnica w powiecie’.
W trakcie przekazania promesy na niemal 190 tys. złotych sekretarz stanu MON Marcin Ociepa mówił, że taki rodzaj strzelnicy jest bezpieczny, ale broń, z której będzie strzelać młodzież, nie różni się od tej z normalną amunicją.
– Mamy trzy rodzaje strzelnic: wirtualna, pneumatyczna i bojowa. Każda z nich ma swoją specyfikę. Warto zaczynać od wirtualnej, bo jest bezpieczna. Nie ma wątpliwości, że można na niej nabyć pewne podstawowe umiejętności, to jest dobry start. Później jeśli ktoś chce iść dalej w podnoszenie swoich kompetencji w tym zakresie, to może wybrać inne strzelnice. W strzelaniu najważniejsze są nawyki, a te można nabyć ćwicząc na strzelnicy wirtualnej. Strzał jest tak naprawdę finałem całego szeregu praktyk, których trzeba się nauczyć, więc bardzo dobrze, że na strzelnicy wirtualnej można to robić.
Strzelnica będzie miała trzy stanowiska i do końca tego roku powstanie w pomieszczeniach Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Jana Pawła II w Wojniczu. Korzystać z niej będą przede wszystkim tamtejsi uczniowie, ale w przyszłości może zostać udostępniona innym szkołom i mieszkańcom powiatu tarnowskiego.
Wiadomość o powstaniu strzelnicy wywołała dużą radość wśród uczniów klas wojskowych.
– Byliśmy pod wrażeniem kiedy dowiedzieliśmy się, że będziemy mieć tutaj strzelnicę, bo wcześniej takiej w Wojniczu nie było. Na pewno będziemy mogli na niej poprawić nasze umiejętności, zapoznać się z bronią, jej budową, ile naboi się mieści w magazynku. Dzięki niej i innym rzeczom, które mamy w klasie wojskowej, możemy zobaczyć te bronie, a to ciekawi
– mówił Kacper Gądek z klasy przygotowania wojskowego w ZSLiT w Wojniczu.
Starosta tarnowski Roman Łucarz mówi, że to dopiero pierwsza taka strzelnica w powiecie, ale nie wyklucza powstania kolejnych, ponieważ samorząd stawia na wychowanie wojskowe młodzieży.
– Chcemy się wpisać w pewien trend, który jest w Polsce, aby zwłaszcza w tych niebezpiecznych czasach, oswoić młodzież z bronią, bo to ważne, aby się nie bali jej. Tutaj w Wojniczu mamy klasę przygotowania wojskowego, jak i również straży granicznej. Nie wykluczamy kolejnych takich inwestycji, jeśli będzie taka potrzeba, bo inne nasze szkoły starają się o utworzenie klas wojskowych. Przypomnę, że starają się o to szkoły w Ryglicach i Gromniku. Wychowanie patriotyczne i w dziedzinie obronności jest dla nas bardzo ważnym elementem kształcenia naszej młodzieży. Nauka jest ważna, ale wychowanie również bardzo ważne.
Łączny koszt stworzenia tego miejsca szacowany jest na ok 235 tys. złotych, z czego 80 % pochodzi z dotacji od MON, reszta pieniędzy jest ze środków własnych powiatu tarnowskiego.
W trakcie uroczystego przekazania promesy pokaz musztry zaprezentowali uczniowie klas przygotowania wojskowego z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.