Żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania w getcie w warszawskim – trafiły dziś do mieszkańców Tarnowa. Rozdawali je wolontariusze z Fundacji Antyschematy 2 wraz z opiekunami. Były żywe kwiaty a także papierowe. W ten sposób uczczono 80. rocznicę powstania w getcie.
W rozmowie z reporterką RDN Małopolska, mieszkańcy Tarnowa i regionu stwierdzili, że jest to bardzo potrzebna inicjatywa.
– Każda inicjatywa, która aktywuje ludzi jest potrzebna. – Trzeba młodym ludziom przekazywać, że musimy pamiętać o naszych przodkach. Świetnie że taka inicjatywa jest prowadzona, że młodzi ludzie to robią. – Ta inicjatywa jest znakomita. Uważam że jest ona potrzebna, aby młodych ludzi uświadamiać. My dorośli o wszystkim tym pamiętamy. Młodzież musi dowiedzieć się o tej rocznicy, która jest bardzo ważna.
Prezes Fundacji Antyschematy 2 w Tarnowie Tomasz Kocur przypomniał historię wybuchu powstania w getcie warszawskim.
– Dzisiaj jest 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia 1943 roku, wojownicy w getcie żydowskim w Warszawie zaczęli walczyć z okupantem. Było wiadomo już że w 1943 roku były funkcjonujące już obozy zagłady w Generalnym Gubernatorstwie. Tutaj ci ludzie wiedzieli, że albo teraz albo nigdy. Ten taki zryw narodowościowy w tym getcie uskutecznili. Oczywiście oni od razu nie otrzymali broni, bo wiadomo czym walczyli. Ta broń była za czasów I wojny światowej.
Wolontariusz Mateusz Michalik podkreśla, że mieszkańcy chętnie zabierali żonkile.
– Ta akcja polega na tym, że chodzimy po mieście, rozdajemy ludziom upamiętniające żonkile wykonane z papieru. Po to żeby ludzie pamiętali o tym ważnym wydarzeniu jakie miało miejsce w historii, czyli o powstaniu w getcie warszawskim. Zrobiliśmy sami te żonkile wczoraj (18.04) wieczorem podczas czasu wolnego z chłopakami siedząc i robiąc je.
Motywem przewodnim tegorocznej akcji było rozdanie w całej Polsce 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba nie jest przypadkowa, bo symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku.