Nowe miejsce na mapie Tarnowa z myślą o uchodźcach z Ukrainy

IMG 6042

W Tarnowie rozpoczyna działalność Centrum Integracji Ukraińskiej. To inicjatywa Kościoła tarnowskiego. Otwarcie odbędzie się podczas Tygodnia Miłosierdzia. Wspólnota, integracja, edukacja – taki jest cel tego miejsca.

Jak mówi prezes Fundacji Caritas Sacerdotalis ks. Tomasz Janik, w Centrum Integracji Ukraińskiej organizowane będą m.in. zajęcia edukacyjne i warsztatowe. Placówka będzie tworzyła przestrzeń dla spotkań integracyjnych.

– Chcemy zapewnić uchodźcom wsparcie psychologiczne w języku ukraińskim. Oni sami zwracają uwagę na barierę językową. Chcemy zaoferować zajęcia z języka polskiego, a także angielskiego i ukraińskiego. Ponieważ rodzice pracują chcemy zapewnić dzieciom opiekę świetlicową. Myślimy o promocji kultury i wolontariatu.

Prezes zarządu diecezjalnej spółki Refugium ks. Marcin Kokoszka podkreśla, że uchodźcy chcą normalnie żyć i pracować.

– Jedna z kobiet, która pracuje tutaj od roku, powiedziała, że w Tarnowie odnalazła spokój. Trauma wojny jednak pozostaje u uchodźców. Oni często stracili dorobek życia, zostawili na Ukrainie wszystko co tam stworzyli. Tym ludziom chcemy pomagać. To misja Kościoła. Diecezja tarnowska posiada środki, aby nadal pomagać dzięki wsparciu Kościoła w Stanach Zjednoczonych.

Po miesiącach przygotowań w czwartek 20 kwietnia będzie otwarcie Centrum Integracji Ukraińskiej.

– Zaczynamy od modlitwy. O godzinie 18.00 biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej. Zostanie ona odprawiona w intencji pokoju na świecie, na Ukrainie. Następnie będzie otwarcie Centrum przy Placu Kazimierza Wielkiego 5 – mówi ks. Marcin Kokoszka.

Inicjatorem i głównym partnerem projektu jest Diecezja Tarnowska. To dzieło będzie prowadzić Fundacja Caritas Sacerdotalis. W tej misji diecezja tarnowska jest wspierana przez diecezję Colorado Springs i diecezję Springfield w Stanach Zjednoczonych. To także współpraca z Caritas Diecezji Tarnowskiej, spółką Refugium i parafią katedralną.

 

O powstaniu tego miejsca mówiliśmy w Pulsie Regionu. Posłuchaj wywiadu:

 

Exit mobile version