Kredyt gotówkowy da się wziąć bardzo łatwo i szybko, ponieważ proces udzielania tego finansowania jest pozbawiony nadmiernych formalności. O środki można zawnioskować w placówce bankowej albo nawet przez Internet. Co jest potrzebne do zaciągnięcia kredytu gotówkowego i na co zwrócić uwagę przy wybieraniu jego oferty?
Kredyt gotówkowy – co to jest?
Kredyt gotówkowy to jeden z wielu produktów finansowych, które można znaleźć w bankowych ofertach dla klientów indywidualnych. Produkt ten należy do grupy kredytów konsumpcyjnych. Jego podstawową cechą jest to, że zawsze wypłaca się go pod postacią środków pieniężnych.
Poza tym wszystkie kredyty gotówkowe są udzielne na dowolny cel. Oznacza to, że konsument nie musi informować banku o planach na spożytkowanie środków, jak ma to miejsce np. w przypadku zaciągania hipoteki. Ich dodatkowym atutem jest to, że przy udzielaniu takiego finansowania banki zazwyczaj nie żądają zabezpieczenia.
Brak takich wymogów wpływa jednak na wartość produktu gotówkowego. Należy pamiętać, że w ramach tego kredytu można otrzymać relatywnie niewielkie sumy. Ten typ finansowania jest też z reguły dość wysoko oprocentowany i ma krótki okres spłaty. Mimo to klienci często wybierają kredyt gotówkowy ze względu na łatwy oraz szybki proces uzyskania środków.
Jak znaleźć tani kredyt gotówkowy?
Właściwości kredytu gotówkowego sprawiają, że jest on jednym z najpopularniejszych produktów finansowych. Z tego względu można go znaleźć w propozycji praktycznie każdego banku. Ich ogromna ilość utrudnia wybór jednego z wielu kredytów, ponieważ skłania do przeprowadzenia analizy warunków i opłacalności ofert.
Samodzielne wykonywanie takiego przeglądu może być męczące oraz czasochłonne, zwłaszcza dla osoby, która nie zajmuje się bankowością na co dzień. Dlatego warto skorzystać z pomocy inteligentnego narzędzia, jakim jest porównywarka kredytów albo tej oferowanej przez doradców finansowych.
To drugie rozwiązanie jest bardzo wygodne, ponieważ można z niego skorzystać łatwo, szybko oraz bezpłatnie. Wszystko dlatego, że porównywarki są ogólnodostępne w Internecie. Takie narzędzie da się znaleźć np. pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe. Są tam kompleksowe rankingi ofert, które bazują na danych uzyskanych bezpośrednio od różnych banków.
Dodatkowym atutem porównywarki jest jej interaktywność. Narzędzie umożliwia ustawienie pożądanej kwoty finansowania oraz preferowanego okresu kredytowania. Na tej podstawie wyszukiwane są najlepsze oferty dopasowane do indywidualnych wymagań konsumenta.
Jak wziąć kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy można wziąć w bardzo łatwy sposób. W przypadku tego rodzaju finansowania konsument nie musi przechodzić przez liczne i skomplikowane procesy formalne. W celu zaciągnięcia zobowiązania wystarczy przedstawiać dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach, a także uzupełnić odpowiedni wniosek kredytowy.
Po przekazaniu wszelkich niezbędnych informacji bank rozpatruje podanie klienta, analizuje jego zdolność kredytową i wydaje decyzję o udzieleniu finansowania lub odmowie wypłacenia środków. Ze względu na minimalną ilość formalności proces ten przebiega dość szybko. Jeśli opinia placówki jest pozytywna, wystarczy już tylko podpisać umowę, która usankcjonuje udzielenie finansowania.
Do niedawna proces zaciągania kredytu gotówkowego można było zrealizować wyłącznie w oddziale wybranego banku. Jednak obecnie wiele instytucji finansowych daje już konsumentom opcję pożyczenia pieniędzy przez Internet. Bankowość online umożliwia wygodne oraz szybkie złożenie wniosku kredytowego. Natomiast samo przekazanie środków przebiega bezproblemowo, a także natychmiast po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej.
Zdolność kredytowa – co to jest i od czego zależy?
Zdolność kredytowa to wskaźnik, który jest podstawowym wyznacznikiem w podejmowaniu decyzji o udzieleniu finansowania. Określa on umiejętność klienta do wywiązania się z zaciągniętego zobowiązania. Na jego podstawie bank uzyskuje informacje o prawdopodobieństwie, z jakim dany kredytobiorca będzie w stanie spłacać kolejne raty.
Poprzez sprawdzanie zdolności kredytowej instytucja finansowa zabezpiecza się przed ryzykiem kredytowym, czyli sytuacją, w której klient okazuje się niewypłacalny. Dlatego też nawet w przypadku procesowania kredytu gotówkowego i ograniczania kwestii formalnych do minimum, nie da się ominąć tego kroku.
Na jakiej podstawie oblicza się indywidualną zdolność kredytową? Instytucje finansowe przeprowadzają dwie analizy – ilościową oraz jakościową. W ramach tej pierwszej sprawdzane są informacje na temat dochodów, miesięcznych kosztów utrzymania oraz obecnego zadłużenia. Natomiast podczas wykonywania analizy jakościowej pod uwagę bierze się czynniki takie jak:
- wiek;
- stan cywilny;
- status mieszkaniowy oraz majątkowy;
- liczba osób będących na utrzymaniu potencjalnego kredytobiorcy;
- wykształcenie;
- wykonywany zawód;
- zajmowane stanowisko;
- staż pracy;
- historia kredytowa.
Oprócz tego podczas obliczania zdolności kredytowej ważne są rodzaj zobowiązania oraz kwota, o jaką wnioskuje konsument. Nie bez znaczenia jest także wybrany okres kredytowania czy dodatkowe zabezpieczenie.
Kredyt gotówkowy – co wziąć pod uwagę przy wyborze oferty?
Podczas podejmowania decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), czyli wskaźnik określający całkowity koszt kredytu, jaki ponosi konsument.
W skład RRSO wchodzi pożyczona kwota, oprocentowanie, prowizja i ewentualne ubezpieczenie. Jednak to nie wszystko, co wpływa na koszt pożyczki. Duże znaczenie ma też okres kredytowania. Im dłużej trwa spłata, tym pojedyncza rata jest niższa, ale ogólny koszt zobowiązania wzrasta.
Rodzaj rat również ma znaczenie. Równe transze pozwalają obniżyć wysokość miesięcznej opłaty, ale ostatecznie sprawiają, że kredytobiorca ponosi większy koszt niż w przypadku rat malejących.