W najbliższy poniedziałek, 17 kwietnia w subregionie tarnowskim rusza kwalifikacja wojskowa. Dotyczy ona przede wszystkim osób urodzonych w 2004 roku, w tym kobiet. W sumie przed komisją stanie ponad 3,5 tysiąca młodych ludzi.
Kwalifikacja wojskowa ma na celu określenie zdolności psychofizycznej obywateli do czynnej służby wojskowej poprzez sprawdzenie ich stanu zdrowia.
Jak zastrzega rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie kpt. Paweł Badoń, jest ona obowiązkowa i za brak stawiennictwa na komisji grożą kary. Jednocześnie podkreśla, iż w każdej chwili można zadzwonić do organu prowadzącego i zmienić sobie termin.
– Nie starajmy się uciec od tego obowiązku, tylko w wyznaczonym terminie i miejscu stawmy się do kwalifikacji. Pamiętajmy również, że jeżeli ktoś nie stawi się do kwalifikacji, to można wprowadzić takie kwestie sankcjonujące, jak doprowadzenie przez policję czy Żandarmerię Wojskową lub nałożenie grzywny. Dlatego zachęcam, by się zgłosić, tym bardziej, że ona nie trwa kilka dni, tylko z reguły dłuższy czas. Jest możliwość, żeby dostosować sobie termin, jeżeli wyznaczony przez urząd nam nie odpowiada.
Każda osoba, która dostała wezwanie, powinna ze sobą zabrać dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość), zaświadczenie o pobieraniu lub ukończeniu nauki, a także dokumentację medyczną.
Istotną zmianą jest fakt, że od tego roku nie będą wydawane dla wszystkich uczestników książeczki wojskowe. W związku z tym nie trzeba już przynosić swojego aktualnego zdjęcia.
– Do roku 2022 każda osoba, która zgłaszała się do kwalifikacji wojskowej, na samym końcu otrzymywała wojskowy dokument osobisty, którym była książeczka wojskowa. Jednak po wejściu w życie Ustawy o obronie ojczyzny doszło do kilku zmian. Od teraz osoby, które przejdą proces kwalifikacji otrzymają zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej
– mówi kpt. Paweł Badoń.
Od poniedziałku (17.04) kwalifikacja wojskowa rusza w powiecie tarnowskim i potrwa do 23 czerwca. Wezwani muszą stawić się w OHP przy ul. Mościckiego 27 w Tarnowie. Za to w samym mieście komisja będzie pracować od 24 kwietnia do 30 maja w budynku przy ul. Brodzińskiego 1.
Następne komisje będą się otwierać w następującej kolejności:
- powiat dąbrowski – od 24 kwietnia do 17 maja,
- powiat bocheński – od 8 maja do 2 czerwca,
- powiat brzeski – od 1 czerwca do 3 lipca.
Zgodnie z wytycznymi, na tegoroczną kwalifikację wojskową zostaną wezwani:
- mężczyźni urodzeni w 2004 roku (tzw. rocznik podstawowy),
- mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy z przyczyn niezależnych, nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- osoby, które otrzymały w latach 2021-2022 kategorię zdrowia 'B’,
- kobiety urodzone w latach 1999-2004, pobierające naukę związaną z medycyną, którą kończą w 2023 roku,
- a także ochotnicy, którzy skończyli 18 lat i nie przekraczają 24 lat.