Bocheńscy ratownicy medyczni od teraz stacjonują w jednym miejscu. Mają też zadaszony parking na 15 karetek. Przy szpitalu w Bochni otwarto Centrum Ratownictwa Medycznego.
Ratownicy mają m.in. własną kuchnię i pomieszczenia socjalne, w których mogą teraz w komfortowych warunkach oczekiwać na wezwanie.
Jak mówi bocheński ratownik medyczny Bartłomiej Czyż, dla samych ratowników kluczowe są także nowe pomieszczenia do szkoleń oraz zadaszony parking dla karetek.
– Jest to dla nas bardzo duże udogodnienie i to nie tylko pod względem sanitarnym i tym, że mamy nowe pomieszczenia. Po pierwsze, mamy zadaszenie dla karetek, a to usprawni naszą pracę jeśli chodzi o wyjazdy i zabezpieczenie pogodowe, zwłaszcza w warunkach jesienno-zimowych. To też bardzo duży krok do przodu jeśli chodzi o kontrolowanie stanu technicznego ambulansów. Drugą ważną rzeczą są też pomieszczenia szkoleniowe, w których będziemy mogli sobie teraz robić różne symulacje i szkolenia. Pod tym kątem również zyskujemy bardzo dużo.
Dotychczas karetki stacjonowały pod gołym niebem, co np. w przypadku opadów śniegu tworzyło dodatkową pracę dla ratowników, ponieważ musieli oni cały czas utrzymywać pojazdy w gotowości do wyjazdu.
Nowe Centrum Ratownictwa Medycznego mieści się w ponad 300-metrowym budynku ze specjalnie zaprojektowaną śluzą do dezynfekcji, dyspozytornią, pomieszczeniami socjalnymi dla ratowników oraz dużą salą szkoleniową.
Jak mówi Radiu RDN Małopolska dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni Jarosław Kycia, dotychczas w szpitalu nie było śluzy, a jej brak sprawiał wiele problemów, szczególnie w trakcie pandemii. Dodaje także, że ratownicy dotychczas byli rozmieszczeni w różnych częściach szpitala, a teraz są w jednym miejscu.
– W trakcie pandemii okazało się jak ważna jest śluza do dezynfekcji personelu, tak żeby personel mógł w spokoju się przebrać i bezpiecznie wyjechać do zakażonych pacjentów. My korzystaliśmy pośrednio z różnego rodzaju kontenerów, gdzie były montowane prysznice, ale w którymś momencie zdecydowaliśmy się na budowę tego Centrum. W trakcie wyszło, że to będzie nie tylko śluza, ale też miejsce stacjonowania karetek i odpowiednie warunki pobytów dla ratowników. Wszyscy ratownicy medyczni szpitala, zarówno ci jeżdżący w karetkach, ale również ci realizujący transporty sanitarne będą mogli tutaj wspólnie przebywać, przygotowywać do wyjazdów i wzajemnie się szkolić.
Budowa Centrum Ratownictwa Medycznego zajęła rok i pochłonęła ponad 2 miliony złotych. Budowa rozciągnęła się w czasie, ponieważ szpital realizował budowę głównie z własnych środków.
Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, podczas uroczystego otwarcia mówił, że rozwiązanie, gdzie z jednej strony jest miejsce dla karetek, a z drugiej budynek na potrzeby ratowników, jest przykładem dla całej Małopolski jak organizować takie miejsca.
– Jest to świetne połączenie. Z jednej strony miejsca gdzie karetki stacjonują, a z drugiej obiekt który będzie służył ratownikom. W sali szkoleniowej będzie w tym miejscu szkolony personel, ratownicy medyczni, którzy na co dzień zapewniają bezpieczeństwo na terenie powiatu bocheńskiego, ale nie tylko. Myślę, że to jest takie modelowe rozwiązanie, w jaki sposób przygotować miejsce dla zespołów ratownictwa medycznego. Myślę, że rozwiązania wypracowane tutaj mogą być przeniesione do innych szpitali w Małopolsce i Polsce.
Starosta bocheński Adam Korta podkreślał, że dzięki tej inwestycji ratownicy uzyskali godne i komfortowe warunki pracy, które przełożą się na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu.
– Ratownicy pracujący w bocheńskim szpitalu, w pogotowiu ratunkowym, to jest ta grupa, która jest najbardziej przygotowana do tej bardzo stresującej, trudnej pracy. Zawsze kiedy do nich się zadzwoni i poprosi o pomoc, to oni są na pierwszym froncie, dlatego też często podkreślam ich rolę. Ich koordynator też pomagał nam w bardzo trudnej sytuacji walki z koronawirusem w DPSie. To nowe wyposażenie, ten sprzęt, te pomieszczenia niech służą im, po to żeby oni mogli służyć mieszkańcom powiatu bocheńskiego.
W trakcie spotkania wręczono także odznaczenia państwowe dla pracowników bocheńskiego szpitala, które zostały nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Spotkanie zakończyło się pokazem ratownictwa medycznego przygotowanego przez ratowników z bocheńskiego szpitala, pod kierunkiem Bartłomieja Czyża.