Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najstarsze, bo obchodzone już w czasach apostolskich, najważniejsze święto chrześcijańskie. Upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa po męce i śmierci.
Jak mówi rekolekcjonista Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnego Arka w Gródku nad Dunajcem ks. Tomasz Rąpała, dla chrześcijan Wielkanoc stanowi centrum wszystkiego.
– Wielkanoc wiąże się z liturgią, w której dominują trzy znaki: światło, woda i pieśń Alleluja. Doświadczamy, że Pan Jezus, który mówi o sobie, że jest światłością świata, zapala światło nawet pośród nocy naszego życia i historii tego świata. Natomiast woda – jej źródłem jest przebity bok Jezusa na krzyżu. Dla człowieka, który wierzy, nie ma innego źródła. Oby dla każdego z nas czas świąt był powróceniem do tego właśnie Źródła. Dziś mamy wielu takich, którzy umierają z pragnienia a źródło jest na wyciągnięcie ręki.
Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni, czyli oktawę wielkanocną. Potrwa ona do Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Natomiast okres wielkanocny w liturgii trwał będzie 50 dni, aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych: śniadanie wielkanocne, pisanki, święcone, Śmigus-Dyngus.