Członkowie zespołu „Siennioki” zadbają, aby Wielkanoc obfitowała w tradycje sprzed lat. Z poświęconych palm powstaną ozdobne krzyżyki, a mieszkańcy Siennej i okolic zabiorą je w niedzielę Zmartwychwstania do swoich domów.
Krzyżyki wsadzano w pola, wieszano w domach, budynkach gospodarczych i w obejściach. Miały przynieść błogosławieństwo, pomyślność, a przede wszystkim obfitość zbiorów. Te zwyczaje były przed laty mocno praktykowane między innymi w gminie Gródek nad Dunajcem. Jak mówi Agata Oracz, kierownik zespołu „Siennioki”, pora przekazać je młodemu pokoleniu.
– Nasi chłopcy rozdysponują je po gospodarzach, a z godnie z tradycją, gospodarze wbiją je w swoje pola. Ta tradycja powoli zamiera i coraz rzadziej spotyka się krzyżyki na polach, ale chcielibyśmy, żeby to przetrwało. Taki jest cel naszego zespołu, który powstał z miłości do folkloru, tradycji i tej ziemii.
Jak mówi Andrzej Ogar, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Siennieńskie Wzgórza”, członkowie zespołu zadbają, aby krzyżyki trafiły do osób zainteresowanych.
– W naszym zespole są osoby z parafii Zbyszyce, Wola Kurowska i Sienna. W związku z tym, podczas święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, będziemy przy tamtejszych kościołach te krzyżyki rozdawać, aby można było zabrać je do domów.
Za wykonanianie dwóch kilkumetrowych palm, a później krzyżyków, odpowiadają chłopcy i mężczyźni. Jednak to dziewczęta z zespołu były odpowiedzialne za zbieranie potrzebnych do nich elementów i kwiatów. Dla młodego pokolenia z Siennej i okolic tradycja to coś bardzo ważnego.
– Jest to forma integracji nas, młodzieży. Dużo się mówi, że młodzież siedzi zamknięta w domach, nei wychodzi i nie rozmawia z sobą. Możemy więc w taki sposób po prostu się z sobą spotykać
– mówi Arek.
– Warto to rozwijać, bo niestety niektórym ludziom kultura ludowa kojarzy się z kiczem i mocną przesadą. Jednak to, co robimy jest piękne i warto mowić, jak to wygląda naprawdę, „odczarować” to trochę. Kultywowanie czegoś takiego jest po prostu wyjątkowe i cudowne
– dodaje Weronika.
„Siennioki” zapraszają wszystkich mieszkańców okolicy, aby w ciągu nadchodzącego Wielkiego Tygodnia oraz świąt Wielkiej Nocy, kultywować regionalne, sądeckie tradycje, przede wszystkim w gronie najbliższych i przyjaciół.