Autyzm to nie choroba! To inne postrzeganie świata [ZDJĘCIA, WIDEO]

autyzm030

Niebiesko zrobiło się w piątek (31.03) w Szkole Podstawowej nr 6 w Nowym Sączu. Balony, serduszka, odciśnięte dłonie – wszystko w barwie dedykowanej osobom z autyzmem. Zorganizowano tutaj obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Każdy jest inny. Każdy wyjątkowy. Słowa gorszy, lepszy wyrzuć ze swej głowy – przesłanie wyśpiewane przez uczniów szkoły jest dokładnie tym, co opisuję misję tej placówki. – Autyzm to nie choroba! To inne postrzeganie świata – podkreślają pedagodzy, którzy od prawie 25 lat próbują odczarować temat autyzmu.

Dyrektor „szóstki” Halina Stanek zaznacza, że początki nie były łatwe.

– Za bardzo nie było kadry wyszkolonej, byliśmy pionierami, jeśli chodzi o Nowy Sącz i dawne województwo nowosądeckie. Też musieliśmy się wiele nauczyć i było to nie lada wyzwanie. Pomogła nam w tym wszystkim fundacja MADA.

Teraz są tu cztery klasy specjalne dla dzieci z autyzmem, ale przez lata przewinęły się tu dziesiątki osób z tym zaburzeniem. Każdy rocznik uczy pozostałych cierpliwości, empatii i wrażliwości.

Rodzice dzieci autystycznych podkreślają, że integracja tego typu, a także wydarzenia mówiące o autyzmie są potrzebna nie tylko ich dzieciom, ale też środowisku, w którym żyją.

– Społeczeństwo jeszcze nie wie wszystkiego o autyzmie, my jako rodzice też wszystkiego nie wiemy. Każde takie spotkanie to dla każdego jakaś nauka. Chcemy, żeby wszyscy wiedzieli, że jest coś takiego jak autyzm. Nasze dzieci nie są gdzieś z boku, tylko są i żyją. Tego typu wydarzenia pokazują, że nie jesteśmy sami. Liczba gości świadczy o tym, że otaczają nas sami przyjaciele.

Osoby dotknięte autyzmem często mają problem z mówieniem i komunikacją. Zdarzają się u nich też nietypowe zachowania. Przez sztukę – m.in. w pracach plastycznych – mogą jednak wyrazić siebie.

– Namalowałem sowę, wiosenne kwiaty, psa i kota. Malowaliśmy farbami i pędzlami

– opowiadają uczniowie klasy autystycznej.

– Większość naszych uczniów myśli obrazami, dlatego też dzięki możliwości skupienia się na bodźcach wizualnych mogliśmy nawiązać wspaniały kontakt. Wszystko, o czym mogliśmy przekazywaliśmy na papier. Wiemy, że to całościowe zaburzenie rozwoju przekłada się na różne formy i trzeba znaleźć klucz do każdego z nich. Jesteśmy różni, ale równi

– dodaje pedagog specjalny Justyna Stępień.

W trakcie obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w szkole otwarta została wystawa prac – w sumie 70 – przygotowanych przez dzieci, a także odbyła się aukcja obrazów.

Pieniądze, które w ten sposób zostały zebrane, trafią teraz na pomoc w rozwoju dla dzieci z autyzmem.

Exit mobile version