Radioterapia pomocna nie tylko w leczeniu raka

338922857 776222410503012 3075831672822051036 n 1

Radioterapia jest równorzędną metodą, dającą porównywalne z chirurgią szanse całkowitego wyleczenia nowotworów – mówiła w programie Bez Skierowania lek. Magdalena Pęcak, specjalista radioterapii onkologicznej z Centrum Radioterapii Amethyst działającego, przy szpitalu im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Na antenie RDN Małopolska podkreślała, że niektóre nowotwory we wczesnym zaawansowaniu choroby, mogą być skutecznie wyleczone samą radioterapią bez konieczności wykonywania operacji.

– Podam przykład klasycznego wskazania do radioterapii, która jest stosowana jako jedyna radykalna metoda leczenia, zamiast leczenia operacyjnego. To są chorzy z tzw. mało zaawansowanym rakiem krtani, a właściwie rakiem głośni. Samodzielna radioterapia stwarza największą szansę wyleczenia z zachowaniem narządu. To należy podkreślić! Z zachowaniem głosu! Mamy chorych takich, którzy działali w kulturze i mogli wrócić do śpiewania. Mam dwóch takich pacjentów. Śpiewają tak samo jak przed leczeniem.

Radioterapii wymaga dziś większość, bo 3/4 pacjentów. Jest to podstawowa metoda w leczeniu nowotworów głowy i szyi, płuca, w uzupełniającym leczeniu raka piersi, gdzie jest ryzyko nawrotu choroby, raka gruczołu krokowego, czy w przedoperacyjnym leczeniu raka jelita grubego, gdzie radioterapia pomaga zmniejszyć rozmiar guza, a tym samym pozwala ograniczyć zakres operacji. W leczeniu paliatywnym, gdzie nie jest możliwe całkowite wyleczenie pacjenta, dzięki naświetlaniu można zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Tymczasem radioterapia pomocna jest nie tylko w leczeniu raka. Ta metoda wykorzystywana jest np. w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej, łuszczycy czy egzemy. Okazuje się także bardzo skuteczna w przypadku niektórych schorzeń ortopedycznych, np. tzw. ostrogi piętowej.

– Chciałam przede wszystkim podkreślić znaczenie jej w leczeniu bardzo popularnego schorzenia, czyli ostrogi piętowej. Można do Centrum Radioterapii kierować pacjentów z tego typu problemami po niepowodzeniu leczenia ortopedycznego, czyli po fali uderzeniowej, po leczeniu ultradźwiękami, gdzie okazało się w badaniach, że przy pomocy radioterapii, bardzo niskich dawek podawanych dwa razy w tygodniu uzyskać kontrolę dolegliwości – poprawę, a nawet całkowite ustąpienie choroby.

Lek. Magdalena Pęcak podkreśla, że radioterapia obecnie jest coraz bezpieczniejsza, a nowoczesne urządzenia pozwalają uniknąć poparzeń i blizn popromiennych.

Specjalista radioterapii onkologicznej podkreślała również rolę profilaktyki w zapobieganiu raka. Zachęcała do badań profilaktycznych, które pozwolą uchwycić chorobę we wczesnym stadium. Bardzo ważne są badania krwi, które powinny być wykonywane raz w roku. Kobiety powinny regularnie wykonywać mammografię, a mężczyźni badać się pod katem raka prostaty. Palacze powinni pamiętać o prześwietlaniu płuc.

 

Exit mobile version