Wiklina, bukszpan, jałowiec oraz bibułowe kwiaty – takie są lipnickie palmy. Będzie można je podziwiać w Niedzielę Palmową na rynku w Lipnicy Murowanej. Za sprawą konkursu mieszkańcy przygotowują palmy sięgające nieba.
Tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Do budowy palmy nie można używać drutu, gwoździ i sznurków z tworzyw sztucznych.
O tym jak powstają palmy opowiadał gość audycji Słowo za Słowo wójt gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala, wnuk Józefa Piotrowskiego, inicjatora konkursu palm.
Wójt Gromala podkreśla, że wyzwaniem jest zdobycie samej wikliny.
– Pozyskanie wikliny wiąże się m.in. z wyprawą nad Wisłę, więc dużo wcześniej trzeba poświęcić czas, pojechać i nazbierać tej wikliny. Trzeba przyznać, że im większa palma tym większe wymagania w stosunku do rodzaju, jakości wikliny przez tych, którzy tę palmę konstruują. To jest wyzwanie i logistyka.
Najwięcej emocji będzie w niedzielę podczas stawiania palm na lipnickim rynku.
– Trzeba mieć talent i umiejętności, żeby wykonać wysoką palmę. Później też trzeba mieć umiejętności związane z tym, aby ją postawić. Trzeba mieć do tego ludzi, którzy w tym odpowiednio pomogą, ponieważ żeby palma mogła być zaliczona do konkursu i jej wysokość zmierzona na ziemi, musi zostać postawiona siłą ludzkich rąk.
64. edycja Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego odbędzie się w Niedzielę Palmową. Każdego roku przyciąga on tłumy mieszkańców regionu i Polski.
Rekordowa w historii konkursu palma miała 37,78 m. Na facebooku Gminy Lipnicy Murowanej trwa konkurs. Można typować ile będzie miała tegoroczna rekordzistka.
W Niedzielę Palmową już od godziny 7:30 na zabytkowy rynek, przez lipniczan wszystkich pokoleń oraz gości przynoszone będą konkursowe palmy.
Palmy będą mierzone i oceniane przez komisję artystyczną od 7.30 do 10.00. Występy zespołów regionalnych rozpoczną się już o 8.00. Msza św. w kościele będzie o 11.00 a poprzedzi ją poświęcenie palm na rynku.
Ogłoszenie wyników 64. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego nastąpi około godz. 13.00. Będzie także można zwiedzać zabytki, w tym kościół św. Leonarda, jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce, wpisany na Listę UNESCO. W niedzielę o 17.00 w tym kościele odbędzie się koncert.
Organizatorami konkursu są Gminny Dom Kultury i Urząd Gminy Lipnica Murowana a współorganizatorem parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej.