Daria Wiatr i Jakub Słowik biorą udział w projekcie Sejmu Dzieci i Młodzieży, którego tegoroczny temat to: 'Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim’.
Jak mówi Jakub Słowik, temat tarnowskiego getta nie jest znany, zwłaszcza wśród młodzieży.
– Trzeba pamiętać, że w Tarnowie żyło ponad 20 tysięcy Żydów, ale też nie możemy zapomnieć o Zakliczynie, o Dąbrowie czy też Żabnie. Faktycznie głównie Tarnów ma te korzenie żydowskie, tutaj ta kultura prężnie się rozwijała, dlatego też Niemcy robili wszystko, aby tych Żydów zgładzić. Kiedy rozmawialiśmy z naszymi koleżankami i kolegami oni często nie mieli pojęcia o tym, że getto w Tarnowie było, że działy się tutaj takie historie. Czujemy się troszkę odpowiedzialni za to żeby ten temat nagłaśniać i o tym mówić.
Jak dodaje Daria Wiatr, udział w tym projekcie może być przepustką do Sejmu Dzieci i Młodzieży.
– Młodzież jest przyszłością narodu, tak że chcemy do niej dotrzeć, żeby zrozumiała historię, by ją pielęgnowała. Chcemy się dostać do Sejmu Dzieci i Młodzieży i nagłaśniać nie tylko tematy związane z gettem i Żydami. Chcemy by dorośli nas wysłuchali, chcieli nas zrozumieć i popatrzeć na świat z naszej perspektywy, po prostu dotrzeć też do osób na wyższych stanowiskach.
Uczniowie planują także złożyć projekt uchwały do Młodzieżowej Rady Miejskiej by uczcić pamięć pomordowanych w gettach Żydów. Ukończenie i złożenie projektu musi nastąpić do 3 kwietnia 2023 r. Autorzy najlepszych projektów spotkają się na posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca w Warszawie.