Nabór w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków został ponownie wydłużony, tym razem do 31 marca. Samorządy mogą otrzymać łącznie do 3,5 mln zł dotacji.
Dofinansowanie wynosi maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład własny to zaledwie 2 procent.
Poseł PiS Wiesław Krajewski, który był gościem programu Słowo za Słowo powiedział, że zainteresowanie jest duże, bo i potrzeby w tym zakresie są ogromne.
– Cieszymy się, że szczególnie tu w regionie tarnowskim, gdzie mamy bogactwo tych pięknych kościołów zabytkowych, ten strumień środków finansowych, który z pewnością trafi tutaj do regionu tarnowskiego, pozwoli odbudować, odrestaurować te piękne obiekty sakralne, które oprócz tego, że służą do modlitwy, to jednocześnie stanowią bogactwo kulturowe, którym się możemy zachwycać i podziwiać.
Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma służyć odbudowie i przywróceniu świetności zabytkom w całej Polsce. Kierowany jest do samorządów w formie bezzwrotnych dofinansowań do prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych, realizowanych na terenie obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
Do podziału w ramach tego programu są 3 miliardy złotych. O dofinansowanie mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego – władze gminne, powiatowe czy wojewódzkie.
Wiele samorządów z regionu już złożyło wnioski. Jak informowaliśmy, gmina Bolesław na Powiślu Dąbrowskim liczy na 1 milion złotych. 400 tys. złotych chce przeznaczyć na renowację kościoła parafialnego w Bolesławiu, a za 600 tys. złotych planuje wykonać pierwszy etap renowacji dworku Sroczyńskich. Chodzi o wymianę dachu i osuszenie fundamentów.
Bolesław. Popadający w ruinę Dworek Sroczyńskich może zamienić się w Muzeum AK