Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego?

finanse oszczednosci koncepcji ksie gnik samodzielny lub ksie gnik uzytkownika

Finances Saveing Economy concept. Female accountant or banker use calculator.

Kredyt gotówkowy to jeden z podstawowych produktów finansowych, które można znaleźć w ofertach banków. Jak znaleźć najlepszą ofertę finansowania i co wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego kredytu?

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy inaczej nazywa się także kredytem konsumpcyjnym. Z tego produktu finansowego Polki oraz Polacy korzystają dość często. Można nawet powiedzieć, że jest to jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań. Wszystko dlatego, że kredyt gotówkowy stanowi szybki zastrzyk pieniędzy i pozwala na realizację dowolnych celów.

Dodatkowo kredyt gotówkowy zazwyczaj udzielany jest bez zabezpieczeń, a cała procedura finansowania przebiega względnie szybko oraz bezproblemowo. Na decyzję o przekazaniu środków lub odmowę udzielenia kredytu również nie trzeba czekać długo. Przy składaniu internetowego wniosku o finansowanie takie rozstrzygnięcie może przyjść nawet w ciągu kilkunastu minut.

Warto jednak pamiętać, że w ramach kredytu gotówkowego da się pożyczyć relatywnie niewielkie sumy, które trzeba spłacić w dość krótkim terminie. Jest to więc doraźne finansowanie, które pomaga w opłaceniu bieżących potrzeb lub pokryciu niespodziewanych wydatków.

Gdzie szukać najkorzystniejszych kredytów gotówkowych?

Ze względu na popularność, jaką cieszą się kredyty gotówkowe, ten rodzaj finansowania można znaleźć w ofercie większości banków. Jednak w celu znalezienia najlepszej pożyczki wcale nie trzeba analizować informacji na stronach wszystkich instytucji. Taka taktyka może być męcząca, a w dodatku nie do końca efektywna. Nie daje bowiem gwarancji, że dotrze się do wszystkich ofert – zwłaszcza tych z mniej znanych banków.

Zatem, jak i gdzie szukać najkorzystniejszych kredytów gotówkowych? W tym celu warto zajrzeć na strony, które prowadzą porównywarki produktów finansowych. Na takich serwisach zebrane są różne oferty od wielu banków. Dzięki takiemu rankingowi można łatwo sprawdzić, które kredyty są najbardziej atrakcyjne pod kątem oprocentowania, okresu spłaty czy innych czynników wpływających na całkowity koszt pożyczki.

Należy pamiętać, że w sieci można znaleźć sporo porównywarek kredytów, ale najlepiej jest korzystać z tych sprawdzonych. Mowa tu o profesjonalnych serwisach takich jak Bankier.pl, które specjalizują się w tematyce finansowej i działają w tym sektorze od lat.

Kredyt gotówkowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego należy dokładnie przeanalizować oferty różnych banków. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas takiej analizy? Jest kilka aspektów, które wymagają szczególnej atencji.

Do najważniejszych kwestii należy zaliczyć kwotę kredytu i jego całkowity koszt. Ten pierwszy czynnik odnosi się do ilości pieniędzy, o którą ubiega się potencjalny kredytobiorca i którą ostatecznie pożycza bank. Natomiast całkowity koszt finansowania to wszystkie koszty, które trzeba ponieść po zaciągnięciu zobowiązania. Zalicza się do nich zarówno kwotę kredytu, jak i oprocentowanie nominalne, prowizję, marżę banku czy ubezpieczenie.

Wysokość całkowitego kosztu kredytu zależy jeszcze od kilku innych czynników. Wpływa na niego przede wszystkim okres kredytowania – im jest on dłuższy, tym większy staje się koszt kredytu.

Rodzaj oprocentowania również ma znaczenie w kontekście wysokości całkowitego kosztu pożyczki. Oprocentowanie z założenia jest stałe albo zmienne. W przypadku tego drugiego rozwiązania comiesięczna rata może maleć bądź rosnąć. Wszystko zależy od aktualnej wysokości stóp procentowych i stawki WIBOR.

Jakie warunki trzeba spełniać, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

Zanim bank podejmie decyzję o udzieleniu jakiegokolwiek finansowania, musi sprawdzić zdolność kredytową klienta. Czynnik ten określa, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zadłużenie. Jakie warunki trzeba spełnić w celu uzyskania pożyczki?

Każdy bank ma nieco inne wymagania, ale przy ocenie zdolności kredytowej zazwyczaj bierze się pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Mowa o kwestiach takich jak:

Wszystkie te czynniki są bardzo ważne, ponieważ w oczach banku decydują o wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy. Dokładne zbadanie zdolności do spłacenia zaciągniętego zobowiązania jest dla instytucji finansowej podstawowym rodzajem zabezpieczenia przed ryzykiem kredytowym, czyli utratą środków w wyniku niewypłacalności klienta.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest decydującym czynnikiem w kontekście wydawania decyzji kredytowej. Z tego względu warto zadbać o to, aby była ona jak najlepsza. Utrzymanie dobrej zdolności kredytowej sprawia, że łatwiej jest uzyskać pozytywną opinię bankowych analityków i szybką wypłatę pieniędzy, o które się wnioskuje. Jak zadbać o to, aby zdolność kredytowa była na odpowiednim poziomie?

W pierwszej kolejności warto uregulować wszelkie zobowiązania. Zadłużenia na kartach kredytowych, zaległe raty z pożyczek czy inne obciążenia finansowe nie wpływają najlepiej na zdolność kredytową. Banki cenią sobie klientów, którzy mają niewiele zobowiązań lub wywiązują się z zaciągniętych dotychczas kredytów bez żadnych opóźnień i problemów.

Dodatkowym atutem w oczach kredytodawcy jest dobre oraz stabilne zatrudnienie, które przekłada się na pewne dochody klienta. Banki najchętniej udzielają finansowania osobom z umowami o pracę na czas nieokreślony. Warto więc ubiegać się o taką formę zatrudnienia.

Trzeba też wiedzieć, że zdolność kredytową mogą poprawić kredytowi partnerzy. Młodzi ludzie często dołączają do wniosku o finansowanie swoich rodziców, którzy mają wyższe dochody i tym samym podnoszą ogólną zdolność wniosku.

Czasami jednak osoba towarzysząca kredytobiorcy jest w stanie zaniżać możliwość uzyskania finansowania. Jeśli życiowy partner nie ma stabilnego i wysokiego dochodu, to nie warto uwzględniać go we wniosku o kredyt. Taka opcja jest możliwa wyłącznie w przypadku związków partnerskich oraz małżeństw, u których panuje rozdzielność finansowa

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version