Dębica. Studenci architektury z Krakowa będą projektować tereny przy dworcu kolejowym

studenci5 1024x683 1

fot. debica.pl

Studenci Politechniki Krakowskiej, w ramach konkursu, zajmą się stworzeniem projektów zagospodarowania terenu ul. Kolejowej w Dębicy.

Inicjatywa to wspólny pomysł magistratu i krakowskiej uczelni. Jak mówi zastępca burmistrza Dębicy Jerzy Sieradzki, studenci mieliby przygotować koncepcję projektu architektonicznego rewitalizacji i zagospodarowania tego terenu.

– Związane jest to z estetyką. Przede wszystkim otoczenie naszego dworca, Plac Sybiraków, umówmy się, to nie jest coś, czym możemy się chwalić. A jest to pierwsza rzecz, którą widzą podróżni wysiadający z pociągu. Po drugie, miasto chce przystąpić do procesu przygotowania budowy centrum przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia, co jest związane z próbami odchodzenia od komunikacji indywidualnej i zachęcenia mieszkańców z korzystania z komunikacji zbiorowej.

Jerzy Sieradzki dodaje, że otoczenie dworca PKP to jedno z najbardziej znanych przez dębiczan i nie tylko miejsc.

– Ul. Kolejowa jest tą, chyba najczęściej jeżeli chodzi o ruch pieszy, uczęszczaną ulicą w mieście. To główny szlak komunikacyjny, który prowadzi od centrum, od Rynku, do drugiej części Dębicy, na tzw. Zatorze, w którym przejście podziemne pod torami jest tym szlakiem, gdzie faktycznie bardzo dużo osób przechodzi.

Prace konkursowe tworzone przez studentów mają przedstawić nowe rozwiązania na dębickie śródmieście z rynkiem oraz rejon dworca kolejowego. Szczególny nacisk ma być położony na rozwiązania ekologiczne, związane z obecnością wody i zieleni w przestrzeni miejskiej, gospodarowaniem wodami opadowymi oraz przeciwdziałaniem negatywnych zjawisk, jak np. przegrzewanie się przestrzeni miejskiej, emisja hałasu czy zanieczyszczeń.

– My wszyscy jako dębiczanie jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, jak ta ulica wygląda i jak przestrzenie w mieście funkcjonują. A tutaj wchodzą młodzi ludzie, nieobarczeni zaszłościami, ze świeżymi głowami po to, by nam zaprezentować, że można inaczej. Te prace, które otrzymamy, pozwolą nam rozpocząć proces rozmowy na temat estetyki miasta i rozwiązań związanych z uchwałą krajobrazową, czyli tą tzw. antybillboardową, po to, żeby tę przestrzeń uatrakcyjnić i wprowadzić w XXI wiek

– przekonuje zastępca burmistrza Dębicy.

Konkurs dla studentów trzeciego roku zostanie przeprowadzony jako studialny, jednoetapowy, realizowany w Katedrze Planowania Przestrzennego, Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Efekt pracy młodych architektów będzie można zobaczyć na przełomie maja i czerwca podczas specjalnej wystawy w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury.

Exit mobile version