30-lecie szpitala św. Łukasza. Będą darmowe badania dla pacjentów

336880653 553607890239125 8200781979845029726 n

Zaplanowano dzień otwarty, darmowe badania, profilaktyczne spotkania z lekarzami i finałową galę jubileuszową. W szpitalu św. Łukasza w Tarnowie rozpoczęto obchody 30. rocznicy powstania placówki.

Dyrektor szpitala Anna Czech, mówi, że wydarzenia związane z jubileuszem są skierowane przede wszystkim do pacjentów, którzy będą mogli zobaczyć jak funkcjonuje szpital od środka, ale w trakcie obchodów docenieni zostaną także pracownicy.

– Wszystkie decyzje, które podejmowałam przez te lata zawsze miały na uwadze pacjentów, bo dla nich to wszystko przygotowujemy. Myślimy żeby otworzyć drzwi dla pacjentów i w poszczególnych obszarach pokazać jak szpital działa, także w tych, gdzie pacjentom jest ciężko. Jesteśmy dla nich i staramy się nadążyć za potrzebami, które niesie obecna rzeczywistość. W trakcie jubileuszu będą także elementy podziękowania personelowi za jego pracę.

Choć finał obchodów odbędzie się we wrześniu, to już teraz szpital przygotował darmowe pakiety badań profilaktycznych dla kobiet i mężczyzn. Na badania nie trzeba mieć skierowana. Liczba miejsc jest ograniczona, a zapisać się można pod numerem tel.:14 631 58 59.

Kontynuacją obchodów będzie spotkanie dla mieszkańców, po Świętach Wielkanocnych, podczas którego będzie można za darmo zbadać swoją skórę pod kątem nowotworów.

13 maja odbędzie się dzień otwarty, będzie można wtedy obejrzeć szpital od wewnątrz, m.in. laboratorium diagnostyczne, rentgen, tomograf, a także pomieszczenia Centrum Zdrowia Psychicznego.

Będzie wtedy także możliwość rozmowy z psychologiem czy dietetykiem oraz skorzystania z darmowych badań profilaktycznych, m.in. USG, cytologii czy mammografii.

Kierownik oddziału chorób wewnętrznych w szpitalu dr n. med. Stanisław Łata, mówi, że dni otwarte to dobra okazja, aby zrobić profilaktyczne badania i zapobiec rozwojowi chorób.

– Szpital nie tylko leczy przypadki trudne i zmaga się z zatrzymaniem ludzi przy życiu, ale również działa profilaktycznie ucząc społeczeństwo i zachęcając, aby ludzie zapobiegali rozwojowi poważnej choroby. Także nie tylko leczymy choroby, ale także zapobiegamy im. Te dni otwarte z okazji jubileuszu wpisują w ten model postępowania szpitala. Uczymy społeczeństwo jak się zachowywać, aby nie zachorować.

Dokładnie 15 listopada 1993 roku szpital przyjął w swoje mury pierwszego pacjenta.

Jak wspomina pierwszy dyrektor szpitala dr n. med. Mirosław Januszek, szpital wówczas był jednym z najnowocześniejszych w Polsce, choć początki nie były łatwe.

– Jak na tamte czasy to faktycznie ten szpital był bardzo nowoczesny. Nie wszyscy do nas chcieli przychodzić, bo bali się, że ten szpital nie ruszy. Na przykład część administracji i księgowość to się wręcz bała i myślała, że to jakaś afera z tym wszystkim będzie. Przeszliśmy też wiele kontroli. Gros personelu medycznego i lekarskiego przeszła do nas z tzw. starego szpitala. Podzielił się tam personel i całe oddziały, lekarze i pielęgniarki przeszli do nas.

Przez blisko trzydzieści lat przyjął 4,5 miliona pacjentów stacjonarnych, 3,8 mln pacjentów skorzystało z SOR-u, urodziło się w nim ponad 34 tys. dzieci i wykonano w jego murach ponad 300 tys. zabiegów i operacji.

Exit mobile version