’cuDOWNe dzieci’, czyli wyjątkowa sesja fotograficzna

334407501 204745048912328 1696399170275633611 n

Te dzieci są szczęśliwe i to chcemy pokazać na zdjęciach – mówią rodzice dzieci z Zespołem Downa, które wzięły udział w specjalnej sesji fotograficznej.

Tarnowska fotografka Daria Kurczab, podkreśla, że sesja ma być także chwilą radości i wytchnieniem dla samych rodziców.

– Pomysł zrodził się kilka lat temu. Miałam kontakt z wychowawczynią mojego syna, która ma córkę z zespołem Downa i przybliżyłam sobie ten temat. Nie miałam wcześniej styczności z takimi dziećmi. Gdy przybliżyłam sobie ten temat, a jestem fotografem, myślałam wtedy co mogłabym zrobić dla tych dzieci i również dla tych rodziców. W związku z dniem 21 marca, dniem osób z zespołem Downa, pomyślałam, że wykonam za darmo zdjęcia wszystkim dzieciom, które będą mieć na tę sesje ochotę. Po to, aby ci rodzice mogli tak troszkę się odstresować.

Mama 3-letniego Frania z zespołem Downa, podkreśla, że te dzieci też są szczęśliwe i to chce pokazać na zdjęciach. Pani Bernadeta ma nadzieję, że dzięki tego typu akcjom ludzie przestaną się 'bać’ dzieci z zespołem Downa.

– To jest już nasza trzecia sesja u Darii. Pierwszą sesję Franek miał, gdy miał 3 miesiące. To było wtedy nasze pierwsze święto 21 marca, które obchodziliśmy i tak w sumie współpracujemy. Chcemy pokazywać ludziom, że to nie jest nic strasznego. Wiadomo, jest to poważny zestaw takich chorób, bo to jest zespół różnych wad. Chcemy pokazywać, że te dzieci są szczęśliwe, tak jak widać było na tej sesji. Trzeba robić wszystko, żeby były wśród innych dzieci wśród ludzi, nie izolować, ale też pokazać ludziom żeby się tego nie bać.

Jak dodają panie Monika i Barbara – matki dzieci z zespołem Downa, trzeba uświadamiać społeczeństwo, aby była większa akceptacja dla tych osób.

– Trzeba po prostu mówić jak najwięcej pokazywać nasze dzieciaki, gdzie się tylko da. Wychodzić z nimi, właśnie pokazywać, że to są normalne dzieci i mają takie same potrzeby jak każde inne zdrowe dziecko. – Rozmawiać trzeba na ten temat. Ja na przykład nie wiedziałam, że Leoś będzie miał zespół Downa. Uważam, że takie dzieci były i będą, może to spotkać każdego. Dlatego sądzimy, że trzeba uświadamiać społeczeństwo, rozmawiać o tym żeby była większa świadomość i akceptacja dla nich w środowisku, w którym będą dorastać.

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z Zespołem Downa oraz integracja z nimi.

Dziś zakładamy skarpetki nie do pary

Exit mobile version