Nie da się jej wyleczyć, ale można z nią żyć. Sądeczanie oswajali demencję

demencja001

Demencja była tematem II Sądeckiego Dnia Mózgu w Nowym Sączu. W sali Małopolskiego Centrum Kultury Sokół mieszkańcy regionu mogli nie tylko zobaczyć oscarowy film Ojciec z wybitną rolą Anthonego Hopkinsa. Usłyszeli też wykład i uczestniczyli w dyskusji z cenionym psychologiem dr. Michałem Gwiżdżem.

Jak podkreślali uczestnicy, było to ważne spotkanie, pełne wiedzy o tej chorobie.

– Jestem opiekunkom środowiskową, dokształcam się też terapeutycznie, więc jest to dla mnie także okazja do tego, żeby poszerzyć wiadomości na ten temat. Mamy w otoczeniu osobę, którą podejrzewamy o to, że może mieć problem taki jak demencja. Chciałyśmy więc dowiedzieć się czegoś na ten temat.

Uczestnicy Sądeckiego Dnia Mózgu byli pod wrażeniem filmu. Tytułowy Ojciec chce pozostać samodzielny, mimo tego, że przejawia oznaki demencji, a jego rodzina próbuję mu pomóc.

Tegorocznym ekspertem Sądeckiego Dnia Mózgu był Michał Gwiżdż, psycholog i doktor nauk humanistycznych. To certyfikowany specjalista psychiatrii środowiskowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, absolwent Szkoły Praw Człowieka Fundacji Helsińskiej i wykładowca akademicki. Od kilkunastu lat pracuje z osobami z zaburzeniami pamięci i ich opiekunami w Środowiskowym Domu Samopomocy dla osób z zespołami otępiennymi.

Jak podkreśla ekspert, każda historia jest inna, ale wokół alzheimera, demencji i innych zaburzeń pamięci obrosło wiele mitów.

– Najważniejszym mitem jest ten, który łączy zaburzenia pamięci z wiekiem, czyli potocznie wyobrażamy sobie, że osoby w podeszłym wieku muszą mieć zaburzenia pamięci. To nie jest prawda. Każde zaburzenie pamięci na każdym etapie życia wymaga konsultacji neurologicznej. Może być zwiastunem zaburzeń neurologicznych, ale nie musi. Natomiast zachęcam do konsultacji medycznej.

Ewa Klag, prezes Fundacji Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera, podkreśla, że temat demencji jest bardzo ważny.

– Po pierwsze ten problem dotyka coraz więcej osób. Nie ma takiego tygodnia, gdy do naszej fundacji nie dzwoni nowa rodzina z nową diagnozą choroby. Choroba dotyka też coraz młodsze osoby. Zachęcam wszystkich seniorów do testów przesiewowych funkcji poznawczych. Chcemy łączyć opiekunów, którzy mierzą się z tematem demencji niezależnie o jakim podłożu.

Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” pomaga osobom żyjącym z demencją i ich opiekunom. W ramach działań organizowane są cykliczne spotkania z ekspertami, podczas których opiekunowie rodzinni i zawodowi zyskują przydatną wiedzę oraz wsparcie grupy. Fundacja oferuje również usługi w ramach punktu konsultacyjnego: porady dotyczące opieki, materiały do aktywizacji, wsparcie psychologiczne, przesiewową ocenę stanu poznawczego, wskazówki w sprawie świadczeń socjalnych i opieki medycznej. Dalekosiężnym celem fundacji jest budowa Dziennego Domu Pobytu dla osób z demencją.

Z fundacją można kontaktować się mailowo fundacja@alzheimernowysacz.pl lub telefonicznie 662 159 911. Informacje możecie znaleźć też na stronie www.alzheimernowysacz.pl lub profilu facebookowym AlzheimerNowySacz.

Exit mobile version