Świat nowoczesnych technologii, czyli nowe miejsce na mapie Tarnowa [ZDJĘCIA]

Projekt bez tytulu60 Easy Resize.com

To druga tego typu placówka w kraju. Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii, czyli PAKT jest już dostępna dla zwiedzających.

Na wejściu wita wszystkich muzyka z Gwiezdnych Wojen, a także sam Jan Szczepanik. Dalej jest profesjonalne studio do nagrań, najnowocześniejsze komputery, drukarka 3D, a także wiele innych sprzętów, z których można korzystać za darmo.

Jak mówi koordynatorka projektu PAKT Oktawia Gorzeńska, pracownia to miejsce łączące naukę z cyfrową technologią przyszłości.

– Pomimo tego, że w nazwie mamy ‘Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii’ to akcent postawiony jest na kompetencje osób, które tutaj będą się uczyły. Mowa o kompetencjach przekrojowych, krytycznym myśleniu, współpracy czy rozwiązywaniu problemów. Najważniejsza jest tutaj praca problemowa, praca interdyscyplinarna, model nazywany STEAM. Uczymy się tak naprawdę przez całe życie, nikt od nas w zasadzie nie wymaga tej odtwórczej wiedzy, tylko w dorosłym życiu jesteśmy zawsze postawieni w sytuacjach problemowych. Dziś w edukacji mamy to wszystko opisane i przebadane. Tarnowski PAKT będzie takim miejsce, które będzie podpowiadać jak to robić, realizując jednocześnie podstawę programową.

Pracownia mieści się na drugim piętrze tzw. Krakusa przy ulicy Krakowskiej 11a (przy Słoniu), gdzie na jej potrzeby zaaranżowano 330 metrów kwadratowych.

Podczas uroczystego otwarcia pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, mówił, że druga tego typu pracownia w Tarnowie, to krok ku rozwojowi cyfrowemu, nie tylko dla uczniów.

– To jest krok ku cyfrowej polskiej szkole, ale mówiąc o kompetencjach przyszłości, to dotyczą one osób w każdym wieku. PAKT to rozwiązanie, które może być miejscem, w którym spotkają się młodzi ludzie, ale również nauczyciele i osoby aktywnie będące już na rynku pracy, właśnie po to żeby zdobywać cyfrowe kompetencje i w pełni korzystać z możliwości nowych technologii.

Zajęcia będą się tam odbywać w formie warsztatów dla grup szkolnych, rodzin, pojedynczych osób, seniorów, a także spontanicznie stworzonych grup. W planach jest również prowadzenie tam szkoleń dla nauczycieli.

Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego mówi, że to miejsce skierowane jest na przyszłość, bo pozwoli uczniom zdobyć umiejętności, które są coraz bardziej cenione na rynku pracy.

– Myślę, że to jest ważny i potrzebny projekt po to, aby pokazać, że kompetencje cyfrowe mają znaczenie. Te kilka-kilkanaście lat przed nami to jest moment kiedy będzie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT i cyberbezpieczeństwa. Młody człowiek musi mieć możliwość nabywania tych umiejętności, podnoszenia swoich kompetencji cyfrowych i to będzie tego typu miejsce. To tutaj uczeń w praktyce weźmie udział w zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i będzie mógł pracować na specjalistycznych narzędziach, które już są wykorzystywane w różnych firmach i przedsiębiorstwach.

Projekt PAKT jest realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Miasta w Internecie, które nadzoruje działalność tego miejsca w Tarnowie. Zajęcia przy ul. Krakowskiej będą się odbywać od godzin przedpołudniowych, do późnopopołudniowych i będą dostosowane do potrzeb osób pracujących. Informacje o możliwości skorzystania z tego miejsca znajdują się tutaj: https://www.mwi.pl/

PAKT to nowatorska koncepcja laboratoriów, tworzonych przede wszystkim z myślą o uczniach szkół podstawowych i średnich oraz ich nauczycielach, ale także o osobach dorosłych i rodzinach. Stworzenie takiego miejsca w samym Tarnowie pochłonęło blisko 7 milionów złotych.

Podobna pracownia funkcjonuje w Łodzi. Kolejne dwie mają powstać we Wrocławiu i Olsztynie.

Exit mobile version