Już wkrótce Zespół Szkół Nr 1 w Bochni stanie się miejscem rywalizacji najlepszych uczniów i nie tylko z branży chłodniczej i klimatyzacji. W ramach konkursu EuroSkills Edycja Specjalna będą walczyć o przepustkę do finału w Gdańsku, gdzie będą reprezentować Polskę w międzynarodowych zawodach.
Starosta bocheński Adam Korta, który był gościem programu Słowo za Słowo liczy, że dzięki organizacji tego typu wydarzeń, zwiększy się wśród młodzieży zainteresowanie kierunkami chłodniczymi.
– Z racji tego, że od dwóch lat jako starosta, wspólnie z firmami z branży chłodniczej z terenu powiatu bocheńskiego, bo Bochnia jest takim zagłębiem chłodniczym, staramy się na nowo uruchomić kierunek klimatyzacja i chłodnictwo. Również z panią dyrektor uznaliśmy, że dobrze by było uczestniczyć w tym konkursie. Dlatego też objąłem patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem. Jest to konkurs europejski, organizowany co dwa lata. W tym roku główną siedzibą jest Gdańsk. Cieszę się, że powiat bocheński będzie miał jakąś cząstkę w organizacji tego konkursu edukacyjnego.
Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni Sylwia Zajt zapewnia, że rywalizacja między uczestnikami będzie na wysokim poziomie.
– W czwartek 23 marca w finale eliminacji będzie uczestniczyć czterech zawodników. Z kolei z nich zostanie wybrany jeden, który we wrześniu będzie reprezentował nasz kraj w Gdańsku. Natomiast już wiemy, że w najbliższy piątek (17 marca) będą przeprowadzone preeliminacje w formule online z tego względu, że już z całej Polski zgłosiło się bardzo dużo osób. Zadania konkursowe polegają przede wszystkim na przygotowanie instalacji chłodniczej ze wszystkimi jej komponentami.
Prace konkursowe będzie oceniać fachowe jury, które wybierze jednego zwycięzcę. Laureat, oprócz pamiątkowego złotego medalu, otrzyma powołanie do kadry Polski na europejskie finały EuroSkills Gdańsk 2023. Ponadto zostanie objęty programem szkoleniowym, przygotowującym do zawodów międzynarodowych.
EuroSkills to największe w Europie zawody umiejętności branżowych, w którym rywalizować będą reprezentanci z 11 krajów. Rywalizacja toczy się w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.
Głównymi celami przyświecającymi jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego.
Konkurs jest skierowany do uczniów, studentów oraz osób pracujących, którzy do 5 września 2023 r. ukończą 18 lat i nie przekroczą 25 roku życia.