Uczniowie szkół podstawowych i średnich z Małopolski odważyli się być mądrzy [ZDJĘCIA]

konkurs filozoficzny064

W Limanowej rozstrzygnięty został II Wojewódzki Interdyscyplinarny Konkurs Filozoficzny „Sapere aude!”. Jak mówi ta łacińska sentencja Horacego „mieli odwagę być mądrymi”. W sumie aż 39 osób zostało nagrodzonych i wyróżnionych w różnych kategoriach wiekowych i tematycznych.

Obok esejów i rozprawek, uczestnicy tworzyli też prace literackie i wizualne.

– Chcemy pokazać, że refleksja filozoficzna może być bardzo różnorodnie interpretowana. Sztuka, prace audiowizualne też są formą interpretacji naszych czterech tematów. Muszę przyznać, że najbardziej poruszające były te formy, które wybrały dzieci z klas od 4 do 6. To były cudowne komiksy, lapbooki, klipy, także plakaty. Mieliśmy poważny problem z wyborem, stąd tak wiele wyróżnień i nagród ex aequo. Jesteśmy absolutnie zbudowani tym, że małe dzieci potrafią tak cudownie myśleć i interpretować rzeczywistość, bo o to chodzi

– wyjaśnia jedna z organizatorek, nauczycielka języka polskiego i filozofii, Anna Smaga – Trojanowska.

Konkurs został zorganizowany m.in. po to, żeby rozwijać samodzielne i kreatywne myślenie. Wszyscy uczestnicy mogli wybrać jeden z czterech tematów i formę przedstawienia.

– Wybrałam pracę filozoficzną z tematem etyka influencera. Czułam się najbardziej komfortowo w pisaniu o tym, bo jako nastolatka przeglądam to, co znajduje się w Internecie, jestem aktywna w social mediach, po prostu odnalazłam się na ten temat. Ja wybrałam pracę wizualną na temat dbania o środowisko dla naszego pokolenia. Była to praca połowniczna, więc z jednej strony pokazane były skutki sytuacji, gdy nie dbalibyśmy o środowisko, a z drugiej natura i zdrowie. Był to dość widoczny kontrast

– mówiły Julia i Amelia ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Limanowej, które były laureatkami konkursu.

Uroczysta gala finałowa odbyła się w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Orkana w Limanowej. Ta placówka przy wsparciu Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie organizowała już drugą edycję konkursu.

Przed wręczeniem nagród wykład dał ks. prof. UPJP II dr hab. Wojciech Grygiel. W trakcie gali finałowej wręczono nagrody, a oprawę artystyczną wydarzenia zapewnili członkowie Amatorskiego Szkolnego Koła Artystycznego z I Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej.

Dodajmy, że w tym roku komisja wojewódzka oceniała prace ponad 100 osób z 37 szkół. Organizatorzy liczą, że w przyszłym roku ta liczba będzie jeszcze większa.

Exit mobile version