W Tarnowie finansowe wsparcie dostały trzy przychodnie. Pieniądze mogą być przeznaczone zarówno na modernizację budynków, jak i zakup specjalistycznego sprzętu.
W Centrum Medycznym 'Kol-Med’, dodatkowe pieniądze – prawie 1 milion złotych- zostaną przeznaczone m.in. na remont przychodni i zakup urządzeń rehabilitacyjnych dla pacjentów po udarach.
– To jest bardzo specjalistyczny sprzęt, wykorzystujący najnowsze możliwości techniczne i środki, które do tej pory nie mogły być wykorzystane. W momencie, kiedy już go nabędziemy, poinformujemy pacjentów po udarach i ich rodziny o takiej możliwości, bo według mojej wiedzy, w tej chwili nie można korzystać z takiej formy rehabilitacji. Wkrótce będzie okazja poinformować o tym, jak już zakupimy sprzęt, żeby pacjenci poznali szczegóły
– mówi dyrektor placówki Marta Owczyńska.
Prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie Piotr Augustyński, mówi, że największa tarnowska przychodnia przechodzi istotną modernizację pomieszczeń oraz stawia na zakup nowych sprzętów, a dzięki pozyskanym środkom te wydatki będą mogły być w części zrekompensowane.
Prezes ZPS podkreśla, że do tej pory wykonano około połowy prac modernizacyjno-zakupowych, a pozostałe zostaną zrealizowane do końca roku.
– Zespół Przychodni Specjalistycznych przedstawił projekt o wartości 2,8 mln zł na rozbudowę i modernizację naszych obiektów oraz całego zaplecza medycznego. Otrzymaliśmy kwotę 2,3 mln zł. W tym jest zarówno remont parkingu, rozbudowa rejestracji, sterylizacji, sali operacyjnej wraz z całkowitym jej wyposażeniem, zakup automatów do USG, a ponadto wiele różnych sprzętów – od kardiomonitorów po zwykłe ciśnieniomierze. My wydatkowaliśmy te pieniądze przez ostatnie cztery lata. Natomiast teraz będą zrefundowane i przeznaczone na inne potrzeby przychodni.
Mościckie Centrum Medyczne, które otrzymało prawie 900 tys. złotych przeznaczy pieniądze na refundację zakupu cyfrowego sprzętu do pracowni RTG. Jak mówi prezes MCM Jan Musiał, dzięki nowemu urządzeniu zmniejszył się czas oczekiwania pacjentów na badanie.
– Te pieniądze zostały już przeznaczone, bo to jest refundacja, na zakup sprzętu, czyli ucyfrowionego rentgenu. Wcześniej mieliśmy analogowy rentgen, który też dobrze funkcjonował, ale nieporównywalnie ucyfrowiony sprzęt jest sprawniejszy, dokładniejszy, bardziej funkcjonalny, bo chodzi o zdrowie pacjenta i dokładność badania. Poza tym koszty związane z eksploatacją są zdecydowanie mniejsze, bo nie trzeba klisz, odczynników, itd. Jeszcze jedną korzyścią, bardzo istotną, jest to, że przy cyfrowym rentgenie, oprócz wyników na płytce dla pacjenta, mamy możliwość równoczesnego wysyłania obrazu lekarzom.
Unijne dofinansowanie trafiło do jedenastu ośrodków zdrowia i przychodni działających na terenie Małopolski. To w sumie ponad 21 mln złotych.
Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron ma nadzieję, że pieniądze zostaną wykorzystane w taki sposób, aby skorzystali na tym pacjenci.
– Podzielam radość, że możemy jeszcze przeznaczyć pewne środki na placówki ochrony zdrowia w Małopolsce, szczególnie że chcemy już ten kończący się Regionalny Program Operacyjny wyczerpać do ostatniego euro, a może nawet eurocenta. Chcemy, żeby rzeczywiście te inwestycje w placówki ochrony zdrowia, wszędzie tam, gdzie jeszcze mogą być dofinansowane, żeby one się zrealizowały.
Pieniądze zostały przyznane w ramach Funduszy Europejskich – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.