To ma być apolityczna organizacja skupiająca ekspertów z różnych dziedzin, społeczników, pasjonatów i lokalnych liderów, których łączy troska o tarnowskie sprawy. W Tarnowie powstał think-tank pod nazwą Inicjatywa Tarnowska.
Jak mówi przewodniczący Rady Osiedla Starówka Ryszard Żądło, nowa organizacja ma być kopalnią pomysłów i rozwiązań dla miasta i regionu.
Członkowie Inicjatywy deklarują, że nie zamierzają startować w wyborach, ale liczą że ci, którzy wystartują będą czerpać z ich pomysłów.
– Kilka kampanii jest przed nami. Zakładamy, że z tego naszego projektu będą czerpali ludzie, którzy będą chcieli zrealizować pewne projekty dla miasta czy regionu, czy to w wyborach parlamentarnych czy samorządowych. Jesteśmy jakby takim tyglem dyskusji, z którego chętnie będziemy udostępniać te projekty jeśli oczywiście ktoś będzie chciał solidnie je realizować te pomysły, bo to jest ważne. Obiecać, zebrać to jest jedno, realizacja to jest chyba najtrudniejszy element. My będziemy się starali żeby jednak te nasze pomysły były realizowane.
Powstała strona internetowa i profil facebookowy Inicjatywy. Jak podkreśla Filip Socha z Rady Osiedla Starówka, internauci już dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat problemów miasta.
– Są tematy odnośnie wyludnienia miasta to jest jedno, odnośnie zmiany granic miasta, odnośnie możliwości zarobkowania i tutaj chodzi o to, że Tarnów nie jest w stanie zaoferować takich miejsc pracy, tak atrakcyjnych jak na przykład Kraków czy Rzeszów i na razie w tym kierunku ta dyskusja się rozwinęła. Myślę, że będziemy się opierać na wielu dziedzinach życia, bo w wielu dziedzinach życia są w Tarnowie problemy i te dyskusje będą szły wielokierunkowo.
Jak dodaje dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie Ryszard Nejman, Inicjatywa Tarnowska zasięgiem obejmie cały region, nie tylko miasto.
– Nie chcemy się ograniczać tylko do miasta Tarnowa, z tego względu, że Tarnów jest czymś więcej niż miastem w granicach administracyjnych. Mamy miejski obszar funkcjonalny, który sięga aż po Dąbrowę Tarnowską, cały subregion tarnowski i szerzej – region funkcjonalny z Nowym Sączem. Chcemy też zająć się tematami regionalnymi, bo problemy Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej to są też w jakimś sensie problemy Tarnowa.
W ramach działalności będą organizowane otwarte spotkania tematyczne.
Do Inicjatywy Tarnowskiej już nalezą: Piotr Olszówka socjolog, Dyrektor w Banku Gospodarstwa Krajowego, Małgorzata Padło była Radna Sejmiku Wojewódzka Małopolskiego, a obecnie manager w Pepsico, Ryszard Żądło były Przewodniczący Rady Miejskiej Tarnowa i Przewodniczący Rady Osiedla Starówka, Piotr Gładysz działacz społeczny, Wojciech Nowak Radny Rady Osiedla Mościce i działacz sportowy, Artur Koza Prezes Klubu Sportowego Westovia, Wojciech Hajduk sensei TKS Karate Tarnów, Tomasz Matyjewicz Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Tarnowie, Leszek Dzieński dziennikarz, Małgorzata Kudelska przedsiębiorca, Piotr Dziża dziennikarz, Prezes Fundacji Pro Partia Semper, Jerzy Kowalski społecznik i pracownik służby zdrowia, Pan Filip Socha Członek Zarządu Osiedla Starówka, Wojciech Sypek historyk, nauczyciel, Norbert Witek Sekretarz Zarządu KANA, redaktor Synaj.tv, Marek Cepela Komendant ZHR Tarnów, Michał Ligęski Radny Rady Osiedla Jasna, Robert Piekarczyk adwokat, Bartłomiej Ostręga dyrektor w Grupie Centermed, Ryszard Nejman Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, Przewodniczący Rady Osiedla Piaskówka, oraz Krzysztof Rodak, były prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie.