Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego

IMG 5524 fot. ks. Mariusz Wedziuk

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, w Kościele katolickim, obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego nieletnich. Modlitwa będzie w całej Polsce, a w diecezji tarnowskiej w bazylikach zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej w tej intencji. Taka modlitwa będzie także w parafiach.

W tarnowskiej katedrze Droga Krzyżowa rozpocznie się o 17.30, w Nowym Sączu o 19.30, w Limanowej o 17.00.

Abp Wojciech Polak, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zachęcił wszystkich do włączenia się w modlitwę m.in. poprzez nabożeństwo Drogi Krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami.

To czas duchowego wsparcia i ukazania konkretnej pomocy ofiarom mówi kierownik Biura KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Podczas konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski duchowny przytoczył wymowne słowa jednej z osób pokrzywdzonych.

– Moja krzywda zaczęła się, gdy miałam kilkanaście lat, teraz mam 50. Przez te wszystkie lata szukałam pomocy. W mojej parafii nigdy nie usłyszałam o możliwości zgłoszenia krzywdy, o modlitwie w intencji skrzywdzonych w Kościele. Dla mnie byłoby ważne, żeby w parafii usłyszeć takie informacje – nie Ty jesteś winna temu co Cię spotkało, Kościół jest przy Tobie. Usłyszałabym – przepraszamy za to, że to się wydarzyło, że Cię nie ochroniliśmy, że zlekceważyliśmy Twoje cierpienie, że nie umiemy rozmawiać

– cytował kapłan.

Od trzech lat, na rzecz ofiar wykorzystania seksualnego w Kościele działa Fundacja św. Józefa Konferencji Episkopatu Polski. O formach udzielanej pomocy mówi prezes Marta Titaniec.

– Granty dotyczyły pomocy terapeutycznej. Drugi duży obszar to jest pomoc medyczna i zakup leków. Trzeci to pomoc prawna i czwarty pomoc edukacyjna. W 2022 roku Fundacja przekazała na te cele prawie 300 tys. zł.

W minionym roku, Fundacja św. Józefa udzieliła bezpośredniej pomocy około 70 osobom pokrzywdzonym.

Bardzo ważna jest również edukacja i tworzenie systemu prewencji – mówił na konferencji koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Adam Żak.

– Zespół pracuje nad przygotowaniem programów prewencyjnych, których adresatami są w szczególności osoby zaangażowane w dzieło duszpasterskie Kościoła, współpracownicy parafialni, wolontariusze, liderzy grup i wspólnot katolickich. Celem tych programów jest kształtowanie pozytywnych postaw wobec małoletnich oraz edukacja.

 

Swój apel wystosował także prymas Polski i Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak.

– Zachęcam wszystkich, abyśmy w piątek 24 lutego, swoją modlitwą, zwłaszcza w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej, złączyli nasze serca w tej intencji. Modlitwą, towarzyszeniem, wrażliwością, chcemy być blisko osób skrzywdzonych, wykorzystanych seksualnie. Chcemy w ten sposób stawać przed Bogiem i prosić w intencjach tych, którzy doznali krzywdy. Twórzmy wspólnotę ze zranionymi!

Przygotowane materiały duszpasterskie zostały udostępnione na stronie internetowej wspolnotazezranionymi.pl. Można je pobrać zarówno w formie przygotowanej książeczki, jak i osobno poszczególne jej części, np. tekst homilii, modlitwy wiernych, drogi krzyżowej.

Nabożeństwa w Bazylikach (godziny rozpoczęcia):

 

Współautor: Krzysztof Jędrasik / Radio Warszawa

 

Posłuchaj audycji:

 

https://episkopat.pl/24-lutego-dzien-modlitwy-i-pokuty-za-grzech-wykorzystania-seksualnego/

 

Exit mobile version