Remont cmentarza wojennego w Porębie Radlnej z ministerialnym wsparciem

Cmentarz wojenny nr 175 w Porebie Radlnej 6

fot. Gmina Tarnów

Gmina Tarnów otrzymała dofinansowanie na remont cmentarza wojennego nr 175 z okresu I wojny światowej w Porębie Radlnej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki w kwocie 45 tys. zł pochodzą z programu 'Groby i cmentarze wojenne w kraju 2023′.

Jak mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, samorząd przez ostatnie lata intensywnie odnawiał cmentarze wojenne.

– Zakres remontu jest kompleksowy, obejmuje odnowienie całości cmentarza wraz z otoczeniem i zazielenienie.  Koszt tej inwestycji to około 100 tysięcy złotych.  Mamy już zapewnione środki finansowe z ministerstwa od Pana wojewody, będzie również  wkład własny z gminy Tarnów. Gmina Tarnów przez ostatnie lata dość intensywnie odmawiała na swoim terenie wszystkie nekropolie z I Wojny Światowej.

Prace na cmentarzu zaczęły się już w ubiegłym roku. W sierpniu Gmina Tarnów zawarła Porozumienie z Wojewodą Małopolskim na opracowanie dokumentacji dotyczącej remontu konserwatorskiego. W listopadzie 2022 r. uzyskano pozwolenia na przeprowadzenie remontu konserwatorskiego oraz pielęgnację drzew na tym cmentarzu. Wojewoda Małopolski przyznał zaś dotację celową w kwocie 50 tys. zł. Otrzymane środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego są więc kolejnym wsparciem zewnętrznym, które umożliwią wykonanie remontu.

Jak dodaje wójt Kozioł, zakończenie remontu cmentarza jest przewidywane na koniec roku.

– Po Porębie Radlnej , wszystkie cmentarze będą odnowione, jest to bardzo duży sukces. Musimy pamiętać o tym że z jednej strony  są to nekropolie wojenne, a z drugiej strony jest to forma zabytków, we wszystkie miejscowościach,  gdzie te cmentarze były. Remont cmentarza z I Wojny Światowej w Porębie Radlnej, będzie wykonywany w tym roku. Zakończenie przewidujemy na jesień. Możemy śmiało powiedzieć że na zakończenie tego roku, cmentarz zostanie odnowiony w Porębie Radlnej.

Cmentarz wraz z ogrodzeniem oraz drzewostanem objęty jest rejestrem zabytków A – 15/M z dnia 18.02.2004 r. Zlokalizowany jest na działce gminnej nr 764 w Porębie Radlnej, na tzw. 'Słonej Górze”. Został założony w latach 1915-1916 wg projektu Heinricha Scholza, na planie prostokąta o pow. 849 m2. Element centralny stanowi drewniany krzyż przykryty daszkiem gontowym z drewnianą rzeźbą figury Chrystusa. Na mogiłach betonowych cokoły z krzyżami projektu Hansa Mayra i Gustawa Ludwiga. W 11 mogiłach zbiorowych oraz 15 pojedynczych spoczywa 74 żołnierzy, w tym 37 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 37 żołnierzy armii rosyjskiej, poległych w 1914 i 1915 r.

 

Współautor: Karolina Kwiek

Exit mobile version