Kapela 'Opatkowice’ wydała swoją debiutancką płytę 'Leć głosie po rosie’

316131663 686309159600149 4293266792840728632 n

fot. Kapela Opatkowice ZCK Zakliczyn

Na krążku znajduje się 14 utworów, które ukazują krajobraz muzycznej kultury ludowej pogranicza regionów etnograficznych Krakowiaków Wschodnich, Lachów Sądeckich i Pogórzan.

Jak mówi dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierz Dudzik, kapela powstała pięć lat temu w ramach projektu 'Małopolska Szkoła Tradycji’.

– Jest to kapela złożona z młodych muzyków. Oni się bardzo cieszą z tej płyty i podkreślam to są młodzi ludzie. To zadaje kłam twierdzeniu, że młodzi ludzie teraz to mają smartphony, iPody i te różne takie zabawki. Oni się w ogóle kulturą ludową nie interesują, a kultura ludowa to jest takie tam coś i w ogóle to nie jest trendy. To ja chciałem powiedzieć, że tu wszystko zaczyna się od kultury ludowej.

Autorką projektu jest Halina Machel, założycielka Kapeli Opatkowice, śpiewaczka. instruktor ds. kultury ludowej Zakliczyńskiego Centrum Kultury.
Płyta 'Leć głosie po rosie” Kapeli Opatkowice do nabycia jest w Zakliczyńskim Centrum Kultury. Autorem okładki płyty jest Stanisław Kusiak.

W nagraniach usłyszymy także Marcina Korbuta – kierownika muzycznego Opatkowic, który śpiewa, gra na heligonce i klarnecie oraz Justynę Chmielek – Korbut – opiekunkę sekcji smyczkowej Opatkowic, która śpiewa i gra na skrzypcach. W nagraniu płyty wzięli udział członkowie Kapeli Opatkowice; Weronika Kulak – skrzypce prym, Kornelia Bosowska – skrzypce prym, Zuzanna Dulian – skrzypce sekund, Katarzyna Kalicka – skrzypce sekund, Anna Rodzik – kontrabas i śpiew, Karol Kumórek – klarnet, Adam Gaura – heligonka, Karolina Średniawa – heligonka, Natalia Siemaszko – śpiew, Stanisław Socha i Bolesław Buratowski – śpiew.

Płyta powstała dzięki Projektowi Zakliczyńskiego Centrum Kultury, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu 'Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wartość projektu to 23 760,00 zł, z czego dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosło 19 000,00 zł.

Exit mobile version