Jakie tajemnice i ciekawostki kryje dokument prawa jazdy?

prawo jazdy

Robimy kurs, zdajemy egzamin i wsiadamy za kółko, a dokument prawa jazdy chowamy i często o nim zapominamy. A jak się okazuje, na plakietce dokumentu, w rubryce oznaczonej liczbą 12 umieszczone mogą być tajemnicze kody.

Asp.sztab. Paweł Klimek z tarnowskiej policji podczas programu 'Pomagamy i Chronimy’, tłumaczy, że różne oznaczenia, które tam można znaleźć, informują o ograniczeniach i obowiązkach jakie dotyczących kierowcy pojazdu.

-W prawo jazdy mamy taką magiczną rubrykę, która ma cyferkę dwanaście. Najczęściej jest ona pusta. Natomiast są tam różne dziwne znaki,symbole. Najczęściej są to oczywiście cyfrowe symbole i one nam o czymś mówią. Osoba która nie ma zielonego pojęcia, co tam jest napisane to do końca nie będzie wiedziała, musi sobie wprowadzić w internet tą cyferkę. Wpisując uprawnienia jakie są ograniczenia w naszym prawie jeździe, wtedy możemy się dowiedzieć. Tam są również daty obowiązywania tych ograniczeń.

W przypadku gdy ograniczenie dotyczy wszystkich kategorii w prawa jazdy, wprowadza się kod w ostatnim wierszu tabeli.

-Tych ograniczeń jest naprawdę bardzo, bardzo dużo. Mogą być ograniczenie na przykład, związane z przede wszystkim z umieszczeniem pedałów hamowania i pedału przyspieszenia. Mogą być również ograniczenia związane z tym, że kierujący nie jest wstanie prowadzić samochodu za pomocą rąk i nóg, w związku z czym te samochody są specjalnie zmodyfikowane i te ograniczenia są w prawo jazdy wpisane. Warto sobie zobaczyć na tą rubrykę dwanaście .Warto sobie odczytać, odszyfrować te kody. Generalnie osoby, które mają uprawnienia, wiedzą dlaczego zostały te uprawnienia jako ograniczenia wprowadzone w prawo jeździe.

Jak mówi Paweł Klimek z tarnowskiej policji, jednym z najczęstszych kodów jest ten, który informuje o obowiązku założenia okularów lub soczewek, kiedy wsiadamy za kółko.

Dodaje, że osoby, które nie będą ich miały podczas kontroli, a mają takie wymagania umieszczone w prawie jazdy, będą traktowane jakby jechały bez uprawnień.

-Takim typowym, bądź może nietypowy , są między innymi właśnie soczewki i okulary. Mamy takie kody wpisane i to wychodzi nam przede wszystkim podczas badania kwalifikacyjnego jako kierowca, czy dobrze widzimy czy jednak musimy samochód prowadzić w okularach albo w soczewkach. Jeżeli zatrzyma nas policjant i my nie mamy okularów założonych na nosie, czy nie mamy tych soczewek założonych w tym momencie, podczas kontroli jesteśmy traktowani tak jak byśmy jechali bez uprawnień. To jest z ważnych informacji.

Niestosowanie się do kodów i symboli ograniczeń znajdujących się w prawie jazdy może mieć dla kierowcy przykre konsekwencje, a w przypadku zatrzymania przez policjanta podczas kontroli może grozić nawet mandatem.

Autor: Karolina Kwiek

 

Exit mobile version