Nowoczesny sprzęt cyfrowy i inne metody nauczania. Szkoły modelowe, które już powstają w województwie małopolskim, pozwolą na wprowadzenie nowoczesnego modelu edukacji.
Jego realizacja będzie możliwa dzięki wsparciu Małopolskiego Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE prowadzonego przez Stowarzyszenie 'Miasta w Internecie’
-Pakiet edukacyjny jedyny na poziomie regionalnym w kraju, który ma na celu właśnie unowocześnić szkołę i w sposób taki kompleksowe wspierać te szkołę. Rzeczywiście największe wsparcie było w czasie edukacji zdalnej, natomiast my ten projekt wciąż realizujemy na terenie regionu tarnowskiego, gdzie powstało 11 szkół modelowych, które przechodzą taką komplementarną transformacje i gdzie też wprowadzamy inne metody nauczania między innymi Steam
– mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego w rozmowie Słowo za Słowo w RDN Małopolska.
Szkoły modelowe to nie tylko szkoły lepiej wyposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne czy sprzęt cyfrowy. Jak zaznacza Marta Malec-Lech projekt ma na celu rozszerzyć horyzonty uczniów.
-Transformacja cyfrowa następuje niemal w każdej dziedzinie życia, statystyki pokazują że tych specjalistów z zakresu informatyki brakuje już, dzisiaj na rynku pracy. Natomiast za kilkanaście lat ten deficyt będzie jeszcze większy, dlatego trzeba już dzisiaj podejmować działania, aby zapewnić wykwalifikowanych ludzi którzy, kiedyś będą pracować w firmach, w przedsiębiorstwach, szczególnie w tych firmach które specjalizują się w przemyśle 4.0 a już mówi się właśnie o przemyśle 5.0.
Gość programu Słowo za Słowo podkreślał także, że w ramach realizowanego projektu powstało centrum edukacyjne.
-Właśnie powstało Małopolskie Laboratorium Edukacji Cyfrowej w Tarnowie. Nazywa się Humine. Ma ono na celu wsparcie szkół, nie tylko tych modelowych, gdzie dokonujemy tej transformacji, ale tak naprawdę każda szkoła, która widzi taką potrzebę i widzi, że są jednak jeszcze braki w zakresie wykorzystania tych narzędzi cyfrowych, podniesieniu kompetencji wśród nauczycieli ale również pomocy aby uczniowie też kompetencje nabyli.
Jak dodaje Marta Malec-Lech, szansą dla szkół z regionu będzie również PAKT, czyli Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii.
-Będzie także szansa dla naszych tutaj szkół z regionu, żeby właśnie skorzystały z wsparcia profesjonalistów. Będą tam zajęcia z programowania, z robotyki , z wykorzystania tych sprzętów cyfrowych. Będą roboty, materiały dydaktyczne. Warto aby szkoły, uczniowie korzystali z tych bezpłatnych warsztatów. PAKT również będzie skierowany do osób indywidualnych , osoby dorosłe będą mogły również podjąć współprace.
Szkoły Modelowe to innowacyjny program Województwa Małopolskiego uruchomiony jako jedyny w kraju. Szkoły, które przystępują do projektu otrzymują pieniądze na zakup wysokiej jakości urządzeń cyfrowych, pomocy dydaktycznych oraz oprogramowania.
Autor: Karolina Kwiek