Powiat dębicki. Elektroniczny system ostrzega kierowców przed zbyt szybką jazdą

Zrzut ekranu 2023 02 10 085150

fot. Powiat Dębicki

W powiecie dębickim pojawił się radarowy system ostrzegawczo-informacyjny. To elektroniczne tabliczki, które informują kierowców o aktualnej prędkości pojazdu wraz z dodatkową adnotacją.

System, w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości, publikuje komunikat o punktach karnych nakładanych, przysługujących za to wykroczenie oraz wysokości mandatu grożącego kierującemu. Z kolei w sytuacji jazdy zgodnej z przepisami wyświetla napis 'Dziękuję’.

Starosta dębicki Piotr Chęciek liczy, że tego typu rozwiązanie znacznie poprawi bezpieczeństwo pieszych na newralgicznych drogach powiatu.

– Są miejsca bardzo niebezpieczne, nad którymi trudno zapanować. Zwykły znak 'STOP’ nie pomaga, tablica ograniczenia prędkości również. Dlatego myślę, że taki wyświetlacz pokazujący prędkość, a równocześnie ewentualny mandat i liczbę punktów karnych, jaką można otrzymać, powoduje refleksję oraz pobudza wyobraźnię i sprawia, że kierowcy tam zwalniają. Dodatkowo jest wyświetlana informacja o sytuacji na drodze, że np. występuje oblodzenie czy może być mgła. Ten system przede wszystkim ma chronić pieszych, ponieważ jest zamontowany przy przejściach.

Tablice znajdują się przy ul. 1 Maja w Dębicy oraz w Głowaczowej przy skrzyżowaniu dwóch dróg powiatowych.

– To szczególnie niebezpieczne skrzyżowanie dróg Głowaczowa-Chotowa i Grabiny-Golemki. Jeździ tamtędy wiele samochodów obcych, z całej Polski. Kierowcy często nie zwracają uwagi na dość jasne oznaczenia, jak ustąp pierwszeństwa, przez co zdarzają się wypadki. Były różne petycje mieszkańców o zamontowanie świateł czy zbudowanie ronda. To jest niemożliwe, ale w ten sposób wzmocniliśmy oznaczenia przy tym skrzyżowaniu i mam nadzieję, że poprawi to bezpieczeństwo

– mówi Piotr Chęciek.

Dodatkowo, w obrębie skrzyżowania w Głowaczowej, na drogach podporządkowanych zainstalowano aktywne znaki 'STOP’ z czujnikiem radarowym aktywującym – w przypadku wykrycia ruchu pojazdu – podświetlenie znaku w trybie pulsacyjnym.

Koszty instalacji tablic wyniosły ponad 304 tys. złotych, z czego 100 tysięcy powiat otrzymał jako dotację z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024.

Exit mobile version