– Czasem wystarczy obecność i nasza ciepła dłoń – mówili goście audycji 'Rozgryźć Kościół”. Z okazji Światowego Dnia Chorego poruszyliśmy problem cierpienia.
Jak powiedziała dyrektor Hospicjum im. św. Brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej Urszula Mróz najważniejsze jest aby towarzyszyć osobie w cierpieniu. Powinniśmy również słuchać jakie potrzeby ma cierpiąca osoba.
– Czasem wystarczy tylko milcząca obecność, objęcie ramieniem czy nasza ciepła dłoń, żeby ten chory nawet jeżeli jest drzemiący, kiedy się budzi co chwilę to widzi, że ktoś czuwa. Uważam, że powinno się mówić jak najmniej słów, choć jest to zależne na jakim etapie rozwoju jest choroba. Do każdego człowieka trzeba podchodzić indywidualnie. Zdarza się, że rodziny, które przychodzą chcą dużo rozmawiać, a chory nie może lub nie chce. Zdarza się również, że rodzina narzuca choremu np. na siłę wciska jedzenie.
Urszula Mróz zauważa, że chorzy różnie reagują, kiedy dowiedzą się o swoim stanie zdrowia. Psychologowie wyróżniają kilka postaw reakcji ludzi na chorobę.
-Nawet psychologia jeśli chodzi o chorobę oraz cierpienie wyróżnia takie postawy jak postawa projekcji więc bezpodstawne oskarżanie innych o to, że ja jestem chory. Druga postawa to może być racjonalizacja. Wmawiamy sobie po prostu, że choroba oraz cierpienie jest. Możemy chorować, a właściwie to musimy, ale nie ma na to wewnętrznej zgody. Kolejna to postawa ucieczki. Uciekanie myślami od choroby i tego wszystkiego co się dzieje. Często też zaprzeczanie. Ostatnia to najwspanialsza postawa akomodacji. Przyjmuję całym sercem to co jest, i wtedy jest łatwiej.
Przy parafii św. Rodziny działa Tarnowskie Hospicjum Domowe. Ma 45 wolontariuszy, którzy pomagają osobom chorym z Tarnowa i okolic. Taka osoba musi mieć odpowiednie cechy charakteru – mówiła siostra Zofia.
– Taki wolontariusz musi mieć otwarte serce. Musi być również wewnętrznie wyciszony, umiejący słuchać oraz cierpliwy. Musi po prostu wysłuchać chorego. Nie może narzucać swojej woli choremu, jedynie wypełniać jego potrzeby
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w 1992 roku przez Świętego Jana Pawła II. Obchodzony jest co roku 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.
Autor: Ireneusz Kowalczyk