Książka czy bajki z Internetu? Konkurs dla najmłodszych promuje czytelnictwo

326387520 928833178130916 2367473059810736221 n

Czerwony Kapturek, Reksio, Kot w butach to ulubieni bohaterowie także współczesnych dzieci. Najmłodsi z Przedszkola nr 3 w Tarnowie wzięli udział w konkursie plastycznym 'Moja ulubiona bajka’. Ma on na celu promocję czytelnictwa.

Obok znanych od lat bohaterów, dzieci mają także innych książkowych ulubieńców.

– Ulubiona bajka to Koziołek Matołek, a moja Popielica. Moja mama najczęściej czyta mi Binga. Ja narysowałam Mustanga, inni Charmandera, SpongeBoba i Czerwonego Kapturka. Czytamy książki, aby powiększyć swoją wyobraźnie i żeby być mądrym

– opowiadają dzieci.

Dyrektor przedszkola nr 3 Klaudia Chmal podkreśla, że czytanie książek rozwija dzieci. Placówka przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

– W ramach tego programu zakupiliśmy do naszego przedszkola nowości wydawnicze, różnego rodzaju audiobooki, książki do zajęć z bajkoterapii. Utworzyliśmy również dla dzieci biblioteczkę mobilną tzw. bookcrossing. Akcja ma na celu poszerzenie świadomości wśród rodziców na temat codziennego czytania dzieciom, gdyż wiadomo, że codzienne czytanie dzieciom przede wszystkim stymuluje rozwój mowy dziecka. Wzbogaca zasób jego słownictwa. Dzieci w ramach konkursu miały na celu namalowanie ulubionej postaci z bajki.

Konkursowe prace 'Moja ulubiona bajka’ zostaną wystawione w bibliotece.

Kierownik Działu Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie Marzena Wałek podkreśla, że książki nie wychodzą z mody.

– To czy dzieci czytają w dużej mierze zależy od dorosłych. Od rodziców, bardzo często od dziadków. Jeśli rodzic kiedyś czytał, lubił książki i przekaże to swoim dzieciom, to dzieci będą czytać.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa ma na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce. W akcji biorą udział również inne placówki oświatowe.

 

Autor: Ireneusz Kowalczyk

Exit mobile version